CHP’li Bulut: Kamuda “ballı maaşlara” devam | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web SitesiYeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

CHP’li Bulut: Kamuda “ballı maaşlara” devam

Bu haber 28 Ağustos 2023 - 18:40 'de eklendi ve 283 views kez görüntülendi.

Bu Adaletsiz Düzen Ne Zaman Son Bulacak?
CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, kamudaki ballı maaşları Meclis gündemine taşıdı. Kamu kurumlarında birden fazla görevde bulunan AKP’li bürokratların huzur hakkı, kâr payı, prim adı altında birden fazla maaş aldığını kaydeden Bulut, “Özelleştirme İdaresi Başkanı Bekir Emre Haykır’ın Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nı temsil ederken ve PETKİM’de Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın da hissesi varken bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak görev yapması etik midir?” diye sordu.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, kamudaki ballı maaşları Meclis gündemine taşıdı. TBMM Başkanlığında, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın yanıtlanması istemiyle soru önergesi veren Bulut, kamu kurumlarında birden fazla görevde bulunan AKP’li bürokratların huzur hakkı, kâr payı, prim adı altında birden fazla maaş aldığına dikkat çekti.
BALLI HAYATA DEVAM
Halkın yaşadığı ekonomik sıkıntılar ortadayken, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın tasarruf genelgesi daha bu kadar yeniyken, bazı bürokratların eski “ballı” hayatlarına devam ettiklerini belirten Bulut, “Örneğin, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı görevini yürüten Bekir Emre Haykır, aynı zamanda 2008’de özelleştirilerek SOCAR’a devredilen PETKİM’de bağımsız yönetim kurulu üyeliği yapmaktadır” dedi.
BU ADALETSİZ DÜZEN VİCDANLARI KANATIYOR
Gelir adaletsizliğinin büyük bir sorun haline geldiği, vatandaşın açlık sınırının altında yaşamaya muhtaç edildiği, kirasını, faturalarını ödeyemediği, bütçe açıklarının vergilerle milletin sırtına yüklendiği ülkemizde birden fazla maaş alan bürokratların varlığının asla kabul edilemeyeceğini söyleyen Bulut, kamudaki bu adaletsiz düzenin vicdanları kanattığını bildirdi.
NASIL TARAFSIZ OLACAK?
CHP’li Bulut, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın yanıtlanması istemiyle şu soruları yöneltti:
-Özelleştirme İdaresi Başkanı Bekir Emre Haykır’ın Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nı temsil ederken ve PETKİM’de Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın da hissesi varken bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak görev yapması etik midir? Görevi kamunun haklarını savunmak olan bir bürokratın bu durumda tarafsız olması nasıl beklenmektedir?
-Erdemir’de Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nı, Haykır mı temsil etmektedir? Bu atama kimin tarafından gerçekleştirilmiştir? Haykır’ın hangi şirketlerde kaç yönetim kurulu üyeliği vardır?
-Özelleştirilen kamu kurumlarının yönetim kurullarında ÖİB kimler tarafından temsil edilmektedir? Kurul üyeleri huzur hakkı almakta mıdırlar?
-Yakın dönemde Haykır’ın yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptığı ve görevden alındığı başka yerler olmuş mudur?
-Kamuda “ballı maaş” düzenine son vermek için herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır?