CHP’li Bulut ASM’lerdeki iş bırakma eylemine destek verdi. | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA

CHP’li Bulut ASM’lerdeki iş bırakma eylemine destek verdi.

Bu haber 18 Şubat 2022 - 16:07 'de eklendi ve 83 views kez görüntülendi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, aile hekimleri ve aile sağlığı merkezi (ASM) çalışanlarının Türkiye genelinde iş bırakma eylemine destek verdi. Bulut, “Sağlık çalışanlarını sadece alkışlamak yetmez. Sağlık Bakanlığı, aile hekimlerinin ve ASM çalışanlarının haklı taleplerini karşılamalıdır” dedi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada aile hekimleri ve aile sağlığı merkezi (ASM) çalışanlarının Türkiye genelinde 2 günlük iş bırakma eylemine destek verdi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI MUTSUZ, UMUTSUZ

ASM’lerin, ekonomik kriz ve fahiş zamlardan en çok etkilenen kurumların başında geldiğini kaydeden Bulut, “Ekonomik kriz ortamında giderlerin olağanüstü artması ASM’lerin işleyişini zora sokmuştur. Çalışanların gelirleri düşmüş, maaşlara yapılan sözde artışlar yeterli olmamıştır” dedi.

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi Bulut, çalışma koşullarının ağırlaşması, artan şiddet olayları, güvencesiz çalışma, angaryalar ve ceza yönetmeliğinin dayatılmasının ASM çalışanlarını mutsuzluğa ve umutsuzluğa ittiğini bildirdi.

HAKLI TALEPLERİ KARŞILANMALI

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’nın, ASM’lerdeki sorunların ve sağlık çalışanlarının sorunlarının giderilmesi için 17-18 Şubat tarihlerinde iş bırakma kararı aldığını kaydeden Bulut, şöyle devam etti:

Aile hekimleri ve ASM çalışanlarının talepleri,emekliliğe yansıyacak temel ücretler, cezalandırma yönetmeliğinin geri çekilmesi,ASM çalışanlarının kadrolu güvenceli olması,  şiddetekarşı etkili caydırıcı bir yasa,ASM’lerin elektrik ve doğalgaz giderlerinden ücret alınmamasıdır.Pandemide en ön saflarda canı pahasına mücadele eden sağlık çalışanlarını sadece alkışlamak yetmez. Sağlık Bakanlığı, sağlık emekçilerinin haklı taleplerini bir an önce karşılamalıdır.