CHP'li Bulut, Adana'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yılını kutladı | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

CHP’li Bulut, Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yılını kutladı

Bu haber 04 Ocak 2019 - 13:48 'de eklendi ve 20 views kez görüntülendi.

CHP Milletvekili Burhanettin Bulut, Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. Yılı nedeniyle yazılı bir basın açıklaması yayımladı. Bulut, Adana ve Adanalıların bu onur gününü kutlarken, “Cumhuriyet değerlerinin bilinçli bir şekilde aşındırılmaya ve tahrip edilmeye çalışıldığı günümüzde Adana, 97 yıl önce bağımsızlığa ve Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’e nasıl sahip çıktıysa bugünden yarına da bu topraklara ve bu değerlere sahip çıkacaktır” dedi.

5 Ocak, Adana ve Adanalılar için milli mücadelenin taçlanmasının, azmin, kararlılığın, birlik olmanın, tam bağımsızlık tutkusuyla birbirine kenetlenmenin tarihidir.

 

5 Ocak, İşgalden zafere, zaferden Cumhuriyete giden bu aydınlık yolda, bağımsızlık mücadelesine canlarıyla ortak olan Adanalılar’ın onur günüdür, gurur günüdür.

 

97 yıl sonra bugün Adana’nın Adanalı hemşerilerimin yaşadığı o coşkuyu, o onuru bir kez daha kalbimizde hissediyoruz.

 

Bugün yalnızca Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşu olarak değil, Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı bir gün olarak da tarihimizin altın sayfalarındaki yerini almıştır.

 

31 Ekim 1918’de Adana’ya gelen Kurtuluş Savaşımızın önderi Mustafa Kemal Atatürk, İskenderun’a çıkartma yapacak İngiliz ve Fransızlara ateş açma emrini vermiştir.

 

Tarihi açıdan Adana’dan verilen bu ilk emir Kurtuluş savaşının ilk emridir.

Atatürk, bu durumu şu veciz sözleriyle toplum ve tarih önünde kanıtlamıştır:

Bende bu vekayiin ilk hiss-i teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana’da vücut bulmuştur.”

 

Ancak bu önemli günleri sadece hatırlamakla yetinmemeliyiz.

 

Biliyoruz ki; geçmişine, tarihine, milli bayramlarına sahip çıkmayan toplumlar parçalanmaya, yok olmaya mahkûmdur.

 

Cumhuriyetin hangi şartlar altında kurulduğunu gelecek nesillere anlatmalı, bu kutsal emanete ve değerlerine sahip çıkmalıyız.

 

Cumhuriyet değerlerinin bilinçli bir şekilde aşındırılmaya ve tahrip edilmeye çalışıldığı günümüzde Adana, 97 yıl önce bağımsızlığa ve Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’e nasıl sahip çıktıysa bugünden yarına da bu topraklara bu değerlere sahip çıkacaktır.

 

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, vatanımızın bölünmez bütünlüğü, milletimizin bağımsızlığı, huzur ve refahı için canlarını seve seve feda eden tüm şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

 

Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yılını kutluyor, tüm Adanalı hemşerilerime saygı ve sevgilerimi sunuyorum.