CHP’li Bulut: 1 Milyon Çocuk Akut Yetersiz Besleniyor. Öğretmenlerin İsyanı Meclis Kürsüsünde ( | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web SitesiYeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

CHP’li Bulut: 1 Milyon Çocuk Akut Yetersiz Besleniyor. Öğretmenlerin İsyanı Meclis Kürsüsünde (

Bu haber 24 Kasım 2022 - 22:34 'de eklendi ve 119 views kez görüntülendi.

Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, 24 Kasım Öğretmenler Güü'nde öğretmenlerin üzerinden “öğrencilerin okula aç gelmesine yönelik isyan dolu” mesajlarını TBMM Genel Kurulu'nda paylaştı. Çocukların okula aç gittiğini, beslenme çantalarının boş olduğunu kaydeden Bulut, “1 milyon çocuk akut yetersiz besleniyor. 23 milyon çocuğun üçte 1' temel besin öğelerine erişemiyor” dedi.
ANKARA///
CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, TBMM Genel Kurulu'nda Polis Yüksek Öğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nde konuştu. Partili Cumhurbaşkanlığı Sisteminin ülkenin, işçinin, memurun, emeklinin üzerine kara bulut gibi çöktüğünü kaydeden Bulut, Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemine geçerken en önemli amacın kuvvetler ayrılığı olduğunu, ancak ülkenin tek kuvvete döndüğünü belirtti.
FAİZE AYRILAN PARA DAHA ÇOK
CHP'li Bulut, “3Y'yle mücadele edeceğiz” dediler, 3Y'nin esiri oldular; yolsuzluk, yoksulluk, yasaklar ülkede kader hâline geldi. Devletin hukuk kurumları çöktü, devleti devlet yapan, devleti oluşturan temel kurumlar çöktü, demokrasi kanalları tıkandı, ülkenin tüm bürokrasisi saraya teslim oldu. Hâliyle böylesi bir siyasi afet bir ekonomik afeti de tekabül eder. Bu afet içerisinde sarayın 5 müteahhidi, yandaşları, ballı maaşlı kişileri dışında, emniyet güçlerimiz de dâhil olmak üzere herkes perişan. Bütçede bakıldığı üzere, kaynaklar yine bu ülkenin elit kesimine. Örneğin, 23 Mart ve 31 Ekim, bu yılın bu tarihleri arasında kur korumalı mevduata 91 milyar lira aktarılmış; yine, bu dönem bütçe teklifinde, 2023 bütçe teklifinde 565 milyar lira bütçeye konulmuş” dedi. Bütçeye konulan sosyal yardım kaleminde geçen yıla oranla çok bir artış yaşanmadığını kaydeden Bulut, faizlerdeki artışın ise 3 katına ulaştığını bildirdi.
1 MİLYON ÇOCUK AKUT YETERSİZ BESLENİYOR
Ekonomik krizin yükünü çocukların da çektiğini kaydeden Bulut, şöyle devam etti:
“Bugün ülkemizde 23 milyona yakın evladımız var, hepimizin evladı. TÜİK rakamlarıyla bunların içerisinde 1 milyonu akut yetersiz beslenme içerisinde ve “yoksul” olarak ifade edilen sayı da üçte 1 oranında. Yani 23 milyon çocuğun üçte 1'i şu anda temel besin öğelerine yetişemiyor çünkü aileleri elektrik, kira masraflarını karşılayamamaktan, ay sonunu getirememekten dolayı onlara bu desteği veremez durumda. Ülkede ülkeyi yöneten iktidar ise bu durumu şöyle ifade ediyor: “Yirmi yıldır biz bu ülkede hiçbir vatandaşımızı enflasyona yedirmedik.” Ve ifade ettikleri, “Yedirmedik.” dedikleri Avrupa'da Arnavutluk'tan sonra ama mukayese olarak kıskandıkları Almanya'yı değil, sanırım Afrika'daki ülkeleri baz alıyorlar.
ÖĞRETMENLERİN İSYANI SOSYAL MEDYADA
2018'den sonra bu sistem sonrası tuz buz edilen çocuklara yönelik öğretmenlerin attığı “tweet”leri okuyan Bulut,
“Bir öğretmenimiz demiş ki: “Öğrencimin beslenmesi, çocuk hüngür hüngür ağlıyor ‘Ben zeytin sevmiyorum, anneme koyma diyorum, yine de koyuyor, peynir yok sadece 3-5 zeytin ve ekmek' diyor. Çocuk ağladıkça ben kahroluyorum.”
Yine bir öğretmen: “Bugün neye üzüldüm? Bir çikolata okul kantininde 10 lira olmuş, küçük bir tost 12 lira. Çocuklar saat 13:00 ila 19:00 arasında hep aç. ‘Öğretmenim günlük harçlığım yetmiyor, babam veremiyor, annem 2 tane su koyuyor.' diyor. Daha 12 yaşında bu çocuk, canları isterken geldikleri hâl.”
Yine bir öğretmen: “Ya, okulda açlıktan ağlayan öğrencilerim var. Bunu görüyor bu gözler. Sabah hava buz gibiydi, montsuz gelenler var. Koca liseli çocuklar uzun süre aç kaldığı için çaresiz bir hâldeler. Bu kadar kör nasıl olabiliyorsun. İnsanın siniri bozuluyor.” Bunları biz demiyoruz, öğretmenler söylüyor.
Bir öğretmen yazmış: “Bir öğretmen olarak söylüyorum ki çocuklarım okula aç geliyor. Bu yüce devlet için bu kadar zor mu, lise dâhil tüm kademelerde kahvaltı ve öğle yemeği verecek gücümüz yok mu? Biz öğretmenler 9 bin TL maaşla cebimizden fedakârlık yapıyoruz ama yetmiyor; çaresiziz. Bu Mecliste bu çocuklara birer öğün yemek vermek için maalesef ret oyu verdiler” dedi
SEFALET ÇOCUKLARIN BESLENME ÇANTASINDA
CHP'li Bulut, “Hani millîyiz ve yerliyiz ya, “Sefalet yok.” diyor ya bu iktidar, eğer sefaleti görmek istiyorsa çocukların beslenme çantasına baksın, eğer vicdan var ise orada sefaleti görecektir ama iktidar kendini sadece saraydan müteşekkil zannediyor” ifadelerini kullandı.