CHP MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI DERİN: BU DÜZENİ BİRLİKTE DEĞİŞTİRELİM | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web SitesiYeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

CHP MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI DERİN: BU DÜZENİ BİRLİKTE DEĞİŞTİRELİM

DERİN: BU DÜZENİ BİRLİKTE DEĞİŞTİRELİM

Bu haber 20 Mart 2023 - 10:00 'de eklendi ve 272 views kez görüntülendi.

DERİN: BU DÜZENİ BİRLİKTE DEĞİŞTİRELİM

Türkiye’de hukukçu kimliği kadar yazar ve aktivist yönüyle de tanınan avukat Kemal Derin, bugün ülkede yaşanan tüm olumsuzlukların kader değil, tek adam yönetiminin beceriksizliğinden kaynaklandığını belirterek, “Gelin, bu düzeni birlikte değiştirelim” çağrısında bulundu.

CHP Kurultay Delegesi ve 28. Dönem Milletvekili aday adayı Av. Kemal Derin, 14 Mayıs’ta yapılacak seçim için CHP Genel Merkezi’nde başvurusunu yaptı ve ayağının tozuyla geldiği Adana’da milletvekilliği seçim çalışmalarına yoğunlaştı.

“BİRLEŞEREK KAZANACAĞIZ”

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Derin, gerek görev yaptığı sivil toplum kuruluşlarında gerekse kitaplarında hep özgür ve bağımsız bir ülkenin sözcülüğünü savunduğunu belirterek, “Bugün zenginimiz de yoksulumuz da mutsuz. Çünkü ‘yarın ne olacağız’ korkusu var hepimizde. Hiç birimiz güvende değiliz. Çocuklarımız için huzurlu bir ülke bırakmama endişesi taşıyoruz.” dedi.

Aşkın Hünkarı Hacı Bektaş Veli: Şahdiz, Kalplerin Işığı: Börklüce Mustafa, Büyük İsyan  ve Şeyh Bedreddin adlı eserlerin yazarı olan CHP Milletvekili aday adayı Av. Kemal Derin, “Bugün yaşadıklarımız kader değil. Bugün yaşadığımız büyük deprem felaketi de kader değil. Gücümüzün farkına varabildiğimizde varlık içinde birlik olabiliriz. Birleşe birleşe kazanabiliriz. Bir araya geldiğimizde yarınlarımıza güvenle bakabiliriz. Çocuklarımıza özgür bir ülke bırakabiliriz. Bu bizim ellerimizde. Bugün bizlere tepeden bakanların, böbürlenenlerin bir mühürlük canlarının olduğunu unutmayalım. Ülkede baskı var, gelir adaletsizliği var, toplumsal eşitsizlik var, işsizlik var, yoksulluk var, açlık sefalet var, kadına şiddet var, tek adam rejimi var. Yeter ki sen bu kötü gidişe razı olma; el ver, ses ver, güç ver; bu düzeni birlikte değiştirelim.” diye konuştu.

“AKP’NİN SATTIĞINI GERİ ALABİLİRİZ”

AKP’nin tarım arazileri başta olmak üzere SEKA, ETİ ve TEKEL gibi dev işletmeleri sattığını, tersaneleri, limanları ve şeker fabrikalarını da yabancılara peşkeş çektiğini dile getiren Av. Kemal Derin, “İktidara geldiğimizde eşit işe eşit ücret talebini hayata geçirebiliriz. Gelir de adaleti sağlayabiliriz. Çalışanların üstündeki vergi yükünü azaltabiliriz. Asgari ücretliler üstündeki vergi yükünü kaldırabiliriz. Emekli maaşlarını iyileştirebiliriz. Zamlara ve hayat pahalılığına karşı ücretliler lehine düzenlemeler yapabiliriz. Emeği hak ettiği yere getirebiliriz. İş cinayetlerine son verebiliriz. İşsizliği bitirip, enflasyonu düşürebiliriz. Ürettiğimizi hakça paylaşabiliriz. Bugün bizlere acı reçeteyi reva görenlere bizler hesap sorarak onlara acı reçetenin ilaçlarını içirebiliriz. Yeter ki sen bu kötü gidişe razı olma; el ver, ses ver, güç ver; bu düzeni birlikte değiştirelim.” şeklinde konuştu

“TALANIN HESABINI SORABİLİRİZ”

İktidara geldiklerinde çöken eğitim sistemini acilen onaracaklarını ve çocukların kabusu sınavları kaldıracaklarını vurgulayan Derin şunları söyledi: “Kindar nesiller yerine fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesiller yetiştirebiliriz. Kadınların sosyal yaşama ve iş yaşamına katılmalarının önündeki engelleri kaldırıp onları eşinin, erkek kardeşinin eşiti, eşit yurttaş yapabiliriz. Kadına ve çocuklara yönelik şiddeti sonlandırabiliriz. Yeter ki sen bu kötü gidişe razı olma; el ver, ses ver, güç ver; bu düzeni birlikte değiştirelim. AKP’nin yandaşa ve beşli çeteye verdiği tüm ihaleleri iptal edebiliriz.21 yıllık talanın ve yağmanın hesabını sorabiliriz. Sarayını yerle yeksan edebiliriz. Yeter ki sen bu kötü gidişe razı olma; el ver, ses ver, güç ver; bu düzeni birlikte değiştirelim. Türkiye’yi, Cumhurbaşkanı kararnamesiyle değil halkın iradesinin çıkarttığı yasalarla hukuka uygun yönetebiliriz. Adalet sistemini yeniden yapılandırabiliriz. Yargı bağımsızlığı ve hukuk devleti ilkesini garanti altına alabiliriz. İdarenin her türlü eylem ve işlemini yeniden yargı denetimine alabiliriz. İç ve dış politikada milli güvenlik zaafı yaratan tüm yanlışları ortadan kaldırabiliriz. Suriye politikasından vazgeçebiliriz. Komşularımızla yeniden komşuluk yapabiliriz.”

“ÖZGÜR BİR ÜLKEDE YAŞAYABLİRİZ”

14 Mayıs’ta halkın güçlü ve aydınlık bir Türkiye için kenetleneceğini vurgulayan Kemal Derin, şu açıklamalarda bulundu; “Her türlü terör, darbe girişimi ve şiddet eylemi karşısında yurttaşların güvenliğini sağlayabiliriz. Ülke meselelerinin demokratik yollardan çözebiliriz. Dış politikada giderek artan bağımlılıktan kurtulabiliriz. Türkiye’yi bağımsız ve özgür bir ülke yapabiliriz. Yeter ki sen bu kötü gidişe razı olma; el ver, ses ver, güç ver; bu düzeni birlikte değiştirelim. 1982 Anayasası’nı çöpe atabiliriz. Yeni bir anayasa yapabiliriz. İfade, inanç, örgütlenme özgürlüğü ve sosyal hakları garanti altına alabiliriz. Ülkede kutuplaşma, kavga atmosferi yerine huzur ve uzlaşma kültürünü hakim kılabiliriz. Yeter ki sen bu kötü gidişe razı olma; el ver, ses ver, güç ver; bu düzeni birlikte değiştirelim. 14 Mayıs onların kışı bizim yazımız olacak. Yönetmeye geliyoruz. Yeniden inşaya başlıyoruz. Çöken ülkeyi yeniden ayağa kaldırmaya ve devleti yeniden inşaya geliyoruz. Kavga bitecek, huzur gelecek. Tek adam rejimi yerine güçlü ve çoğulcu meclis için geliyoruz. Değişim olmadan geleceğe güvenle ilerleyemeyiz, geleceği değişimde aramalıyız. Eskiyenlerin söyleyecek sözleri yok, oysa bizim söyleyecek sözümüz de var, zafer türkülerimiz de… Gelin, bu düzeni birlikte değiştirelim.”