Ceyhan Yılankale dünya turizmine açılıyor | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web SitesiYeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Ceyhan Yılankale dünya turizmine açılıyor

Bu haber 22 Ocak 2023 - 15:43 'de eklendi ve 191 views kez görüntülendi.

, tarihi 'yi, dünya turizmine kazandırıyor.  Ceyhan ilçesinde çok sarp bir tepenin üzerine kurulmuş ve Ceyhan Ovası'nın tamamına hakim bir yapı olan Yılankale'yi atıl durumdan kurtaracak proje geliştiren Başkan Hülya Erdem, dünyanın en güzel gün batımı manzaralarından birine sahip Yılankale'nin Ceyhan, Adana, Türkiye ve dünya turizmine büyük hizmet sunacak hale geleceğini vurguladı.
SEYİR TERASI, KAFETERYA…
11. yüzyılda Çukurova Bölgesi'ni Haçlı işgalinden korumak, aynı zamanda tarihi İpek Yolu'nu kontrol etmek amacıyla yapılan Yılankale'nin Türkiye Cumhuriyeti tarihi açısından da önem taşıdığını kaydeden Çukurova'nın tek kadın Belediye Başkanı Hülya Erdem, bölgede yapılan çalışmaları inceledi. Ahşap yürüme parkuru ile daha güvenli hale gelecek Yılankale'de 5 adet seyir terası ve şık bir kafeterya ile yerli ve yabancı turistlere hizmet sunacağını dile getiren Başkan Erdem, “Ailenizle, misafirlerinizle güzel anlarınıza ortak olacak bu projeyi tamamlamak için gün sayıyoruz” diye konuştu.
TAMAMLANMAK ÜZERE…
“Ceyhan'a hizmet etmek yürek ister, o yürek de bizde var” diyen Başkan Hülya Erdem, “Yılda yaklaşık 100 bin kişi tarafından ziyaret edilen Ceyhan'ımıın göz bebeği Yılankale'nin çevresi ziyaretçiler için tehlikeli bir görünüme sahipti. Göreve geldiğimiz günden itibaren Yılankale için bir şeyler yapmamız gerektiğini gördük ve harekete geçtik. Koruma altındaki bölgenin kötü görüntüsünü sona erdirmek ve tarihi gün yüzüne çıkarmak için geliştirdiğimiz projemiz bir çok kez bürokratik engellere takıldı. Ancak mücadele edene hiç bir şey engel olamaz. İki yıl süren izinler sonunda projeye başladık. Dünyanın en güzel gün batımı manzaralarından birine sahip Yılankalemizi bugüne kadar içinde bulunduğu atıl halden kurtarıyoruz. Ahşap yürüme parkuru ile daha güvenli hale gelecek olan Yılankale'de aynı zamanda 5 seyir terası olacak. Ailenizle, misafirlerinizle, güzel anlarınıza ortak olacak bu projeyi tamamlamak için gün sayıyoruz” şeklinde konuştu.