CEYHAN DÜNYACA ÜNLÜ BİR YAŞAM MERKEZİ KAZANDI | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web SitesiYeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

CEYHAN DÜNYACA ÜNLÜ BİR YAŞAM MERKEZİ KAZANDI

Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem’in hizmete sunduğu merkezin açılış töreninde kadın milletvekilleri de yer aldı.

Bu haber 17 Eylül 2023 - 11:48 'de eklendi ve 179 views kez görüntülendi.

Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem’in hizmete sunduğu merkezin açılış töreninde kadın milletvekilleri de yer aldı

Yaşar Kemal Kadın ve Gençlik Yaşam Merkezi, görkemli bir törenle açıldı

Ceyhan, dünyaca ünlü bir Yaşam Merkezi kazandı

Ceyhan’a yeni bir umut ve cesaret merkezi…

Çukurova’nın bağrından kopup Türk ve Dünya edebiyatına adını altın harflerle yazdıran, pek çok kez Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilen Yaşar Kemal’in adı Ceyhan’da yaşayacak. Ceyhan Belediyesi’nin ilçeye kazandırdığı Yaşar Kemal Kadın ve Gençlik Yaşam Merkezi’nin açılışı görkemli bir törene sahne oldu.
Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Osmaniye Milletvekili Dr. Asu Kaya, Osmaniye Yarbaşı Belediye Başkanı Mustafa Kaynar, Önceki Dönem Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Kadın Adayları Destekleme Derneği (KADER) Adana Şube Başkanı Zuhal Özbelli ve yönetim kurulu üyeleri, siyasi partilerin temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri, muhtarlar ve Ceyhan halkının yoğun katılımıyla gerçekleşen açılışın ardından sanatçı Sevcan Orhan, vatandaşlara unutulmaz anlar yaşattı.
Ceyhan Belediyesi Halkoyunları Ekibi’nin gösterisiyle başlayan açılış töreninde konuşan Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem, şehrin merkezinde, kültürün, bilginin ve dayanışmanın kalbinde, yeni bir umut ve cesaret merkezi doğduğunu kaydetti. Başkan Hülya Erdem, “Merkezimiz; içerisinde yer alan kütüphane, ders çalışma alanları, kafe, oturma alanları ve kadınlar için özel bir kermes alanının yanı sıra engelli aracı şarj istasyonu ile toplumumuzun farklı yaş gruplarına hitap edecek şekilde tasarlandı” diye konuştu.
HÜLYA ERDEM, MUTLULUĞUNU ANLATTI
Anadolu halkının zulme karşı başkaldırısının destanı olan Çukurova’nın İnce Memedi Yaşar Kemal’in hemşehrileri olarak ünlü yazarın adını taşıyan merkezi Ceyhan’a kazandırmanın mutluluğunu paylaşan Başkan Hülya Erdem, “Çukurova’nın sarı sıcağını dünyaya yansıtan düşün insanı, bu toprakların gurur kaynağı Yaşar Kemal’in adını Ceyhan’da kültür merkezinde yaşatmanın kıvancını yaşıyoruz. Ceyhan’da kültür-sanatın ve sanatçının, edebiyatın, yazının ve yazarların öneminden hareketle, genç nesillerimizin bakış açısında olumlu değişimler yaşanması için ekip arkadaşlarımızla birlikte yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Çünkü daha çağdaş, daha yaşanabilir bir Ceyhan hedefimiz var” dedi.
YAŞAR KEMAL VE CEYHAN’IN ÖNEMİNİ VURGULADI
Yaşar Kemal’in yoksulluğa inat, dünya edebiyatına adını altın harflerle yazdırdığını dile getiren, usta yazarın 3. sınıftan itibaren ilkokulu Ceyhan Burhanlı İlkokulu’nda tamamladığını ifade eden Başkan Hülya Erdem, şu bilgilere yer verdi:
“Yaşar Kemal’in adını verdiğimiz Gençlik ve Kadın Yaşam Merkezi, inanıyorum ki; güzel Ceyhanımızda farklı bir atmosfer oluşturacak. Adına yakışan, Ceyhan’a değer katan, kentimizin kültür, sanat yaşamında bir dönüm noktası oluşturup genç nesillerin bakış açısında olumlu değişimler yaşanmasına olanak sağlayacak değerli bir eser olarak hizmet verecek. Merkez içerisinde yer alacak kütüphane, ders çalışma alanları, kafe, oturma alanları ve kadınlarımız için özel bir kermes alanıyla, toplumumuzun farklı yaş gruplarına hitap edecek şekilde tasarlandı. Kadınlar kendi ürettiği ürünlerini sergileyip satacağı alan yer alacak ve onların ekonomik özgürlüklerine kazanmalarına yardımcı olacağız. Merkezimizdeki tüm hizmetlerden engelli vatandaşlarımız da hiçbir engelle karşılaşmadan yararlanabilecek. Akülü tekerlekli sandalye kullanan bireyler için engelli aracı şarj istasyonu da merkezimizde yer alacak. Merkez kapsamında Ceyhanlı değerli ailelerimizin dinlenme yeri ve belediyemiz bünyesinde çalıştırılacak, istihdam sağlayacak ayrı bir işletmemiz de olacak. Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda, vatanımızı en çok sevmenin kanıtı olarak görevimizi en iyi şekilde yapmaya devam edeceğiz. Biz, bu yoldan dönmeyeceğiz. Hayırlı, uğurlu olsun.”
HÜLYA ERDEM’İ TEBRİK ETTİLER
Dr. Müzeyyen Şevkin, Dr. Asu Kaya ve Suzan Şahin de Yaşar Kemal’in Çukurova toprakları için önemini dile getirip Ceyhan’a çok amaçlı bir tesis kazandıran Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem’i tebrik etti. Açılışın ardından sanatçı Sevcan Orhan, birbirinden değerli eserleriyle Ceyhanlılara unutulmaz bir gece yaşattı. Başkan Hülya Erdem, güzel konseri nedeniyle sanatçı Orhan’a çiçek takdim etti.