22 bin genç insan, görev bekliyor! | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

22 bin genç insan, görev bekliyor!

Bu haber 16 Nisan 2020 - 13:00 'de eklendi ve 7 views kez görüntülendi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu iş yükü artan 112 Acil Çağrı Merkezleri’ne ‘atama’ yapmaya çağırdı.

‘112 Acil Çağrı Merkezleri’nde görev yapmak üzere alanında 2 yıl boyunca eğitim almış, gerekli donanıma ve bilgiye sahip (3499) ‘Çağrı Merkezi Hizmetleri Bölümü’ mezunlarının henüz atanamamanın üzüntüsünü yaşadığını hatırlatan Dr. Şevkin, bu kapsamda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na (TBMM) soru önergesi sundu.
22 BİN MEZUN ÇARESİZ!
Koronavirüs salgınının yoğunlaştığı şu günlerde yaşanan ölümlerin Türkiye’yi sarstığını, tüm sağlık personelleri gibi 112 Acil Çağrı Merkezleri’nde çalışan personelin de iş yükünün arttırdığını ifade eden Dr. Şevkin, önergesinde şu ifadelere yer verdi: “112 Acil Çağrı Merkezleri’ndeki personel yetersizliği ve Covid-19 vaka sayılarında yaşanan artışlar da göz önüne alındığında 3499 kodlu Çağrı Merkezi Hizmetleri Bölümü mezunlarının atamasının gerçekleşmesi kaçınılmaz hale gelmiştir.
44 il ve üniversiteden her yıl 2 bin 500 ila 4 bin arasında mezun veren ancak atanamadıkları için sayıları 22 bini bulan tüm eğitimli gençlerimizin seslerine kulak verilmesi gerekmektedir.”
“PLANLAMANIZ OLACAK MI?”
CHP’li Dr. Şevkin’in İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak yanıtlandırılması istemiyle meclise sunduğu önergede şu sorular yer alıyor:
“Türkiye genelinde kaç ilde ve bu illerde kaç noktada 112 Acil Çağrı Merkezi bulunmaktadır? 112 Acil Çağrı Merkezleri’nde toplam kaç personel çalışmaktadır? Çalışan personel sayısı yeterli midir? Personel açığı var mıdır? Sözkonusu merkezde Koronavirüs nedeniyle iş yükünün arttığı ve personelin mesaiye kaldığı, yeterli verimin alınamadığı doğru mudur? Bakanlığınız verilerine göre atanamamış, 3499 Çağrı Merkezi Hizmetleri Bölümü mezunlarının toplam sayısı kaçtır? 112 Acil Çağrı Merkezleri’nde görev yapmak üzere 2 yıl eğitim alan, gerekli donanıma ve bilgiye sahip 3499 Çağrı Merkezi Hizmetleri Bölümü mezunlarının atanabilmesi için herhangi bir planlamanız var mıdır? 112 Acil Çağrı Merkezlerinde ‘Çağrı Alıcı’ personelin yol ve yemek masrafları karşılanmakta mıdır? Özlük haklarında iyileştirme yapılacak mıdır? Bu kritik süreçte yeterli oranda maske, eldiven ve koruyucu malzeme kullanamadıkları iddiaları doğru mudur?”