Büyükşehir toplu taşıma hizmetinde zorunlu fiyat artışı | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web SitesiYeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

GASTRONOMİ TRENİ BELEMEDİK’E GELİYOR

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

Deneme yanılma yöntemiyle belediye yönetilemez!

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

Adana Lezzet Festivali 6-7-8 Ekim’de halkla buluşuyor

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

Gençlere Bin 500 TL Eğitim Desteği

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

Büyükşehir toplu taşıma hizmetinde zorunlu fiyat artışı

Adana Büyükşehir Belediyesi’ne ait toplu taşıma ücretleri güncellendi. Buna göre belediye otobüsleri ve hafif raylı sistem fiyatları; öğrenci 7 lira, öğretmen 12 lira, sivil 15 lira oldu.

Bu haber 03 Ağustos 2023 - 15:41 'de eklendi ve 113 views kez görüntülendi.

Büyükşehir toplu taşıma hizmetinde zorunlu fiyat artışı

Akaryakıt fiyatlarındaki artış, toplu taşıma KDV'sinin yükselmesi, bakım-onarım ve yedek parça fiyatlarındaki artış nedeniyle, sistemin çalışabilmesi çin Büyükşehir toplu taşıma hizmeti ücreti mecburen artırıldı.
'ne ait toplu taşıma ücretleri güncellendi. Buna göre belediye otobüsleri ve hafif raylı sistem fiyatları; öğrenci 7 lira, öğretmen 12 lira, sivil 15 lira oldu.

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle:
“Toplu taşıma ücretleri Ankara'da tam 15 lira, öğrenci 7 buçuk lira, Antalya'da tam 15, öğrenci 6 buçuk lira olarak uygulamaya geçmiştir. Tüm Büyükşehir Belediyeleri yeni fiyatlarını devreye almaya başladı. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın akaryakıt ÖTV ve toplu taşıma KDV oranlarında yapmış olduğu artışlar ile Merkez Bankası'nın dolar kuru üzerindeki ani dalgalandırmaları toplu taşıma araçlarının ana gideri olan akaryakıt, bakım onarım- yedek parça fiyatlarında yüzde yüün üzerinde hareketliliğe sebep olmuştur. Artışlar sistemin çalışılabilir düzeyde kalabilmesi amacıyla mecburen yapılmıştır. Vatandaşa hizmet verebilmek için üzülerek fiyat ayarlaması yapıyoruz.
21.06. 2023 tarihinde akaryakıt (motorin) fiyatı ,5 lira iken 02.08.2023 itibariyle yaklaşık yüzde 52 artışla 37,36 lira olmuştur. 2022 Haziran ayında brüt asgari ücret 5004 lira seviyelerinden 2023 yılı Temmuz itibariyle brüt 13 bin 414 liraya çıkmasıyla personel giderlerinde yüzde 168'lik bir artış meydana gelmiştir. Mevcut araçların bakım maliyeti km başına yaklaşık 5 lira iken, Ağustos 2023 itibariyle bu değer km başına 13 lira seviyesine yükselmiştir. Kent içi ulaşım sisteminin ana gider kalemleri olan akaryakıt, personel ve bakım maliyetleri son bir yıl içinde yüzde 100'ün üzerinde bir maliyet artışına neden olmuştur. Son yapmış olduğumuz zamlardan sonra araç alımsız her bir yolcu için belediye olarak 12,24 TL destekleme yapıyoruz. Araç alımını da eklediğimizde Büyükşehir Belediyemiz her bir yolcu için 17,24 TL destekleme yapmış oluyor.”