BÜYÜKŞEHİR STATÜSÜ.. | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web SitesiYeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

BÜYÜKŞEHİR STATÜSÜ..

Bu haber 15 Nisan 2023 - 8:49 'de eklendi ve 1.011 views kez görüntülendi.

Malatya büyükşehir statüsünü kaybetmiştir. Şehrin nüfusu ve konumu bu statüye sahip değildir,bunu seçimde göreceksiniz. Selahattin Gürkan ve ak partililer bu şehrin yıkıntıların ve kayıp canlarının üzerinde tepinip durmaktadırlar.

6 Şubat saat 04:17 ‘den bu güne iki ay geçmiş olmasına rağmen elle tutulur gözle görülür kayda geçen büyük bir çalışma mualesef yoktur. Yetersiz, seçime yönelik yapılan çalışmalar Malatya’ya bir ivme kazandırmamiş ve iyileştirmeden uzaktır.
Bu yetersiz liyakatsiz çalışmalar bir tarafa ; Malatya’nın bu hale gelmesinden, ölümlerden, kayıplardan,denetimsizliğinden,verilen imar izinlerinden, yapıların kontrolsüzlüğünden vs vs. suçlardan hiç bir belediye başkanı (eski/yeni) başkan yardımcıları, yapı denetimcileri,imza yetkisine sahip hiç kimseye yargı yolu açılıp hakkında bir soruşturma dahi açılmadı, açılmıyor.
Neden ? açılmıyor bu soruşturmalar !!
siyaset ..ak parti siyaseti buna müsade etmiyor izin vermiyor !!
Ve ucuz siyaset devam ediyor, Malatyalı yine maceraya,yalana,din sömürüsüne, boş vaatler ile kandırılmaya tabi tutularak bir beş yıl daha sersefil,bitik bir yaşantıya doğru sürüklenmeye çalışılıyor.

Bakınız, büyükşehir statüsü bitmiştir diyorum,
Çünkü bu şehrin insanlarının yarısından fazlası başkaca şehirlere göç etmişlerdir ve bu insanların geri dönüşleri için yapılan hiçbir çalışma,proje yoktur. Nüfusunun yarısını kaybetmiş bir şehrin büyükşehir statüsünden bahsedilmesi beyhudedir.
Dönüş yapanlar da, başlarını sokacakları bir evleri var ise dönüyorlar, çünkü gittikleri şehirlerdeki fahiş ev kiraları ve ağır yaşam şartları onları geri dönmeye zorlamıştır.
Yerel yöneticilerin,ve iktidar partisinin malatyamizdaki yetkilileri yirmi yıllık başarısızlıklarını,deprem felâketi ile örtmeye çalışmaları gözardı edilemez bir gerçeklik olarak karşımızda durmaktadır. Bu bağlamda 1)Malatya Büyükşehir statüsünü kaybetmişmidir…?!
2)Malatya’nın barınma sorunu ne olacak.?!
Ve
3)Expo 2028’i kaybetmemek için Malatya’da hasar az gösterilmekte rivayeti doğrumudur.?
Bu konularında tartışılması gerektiğini ifade etmek istiyorum.
Bu sorunların iyileştirilmesi ve kalıcı çözümlerinin yerel yöneticilerimizden ve iktidar siyasetcilerinin ortaya koymalarını Malatyalı talep ediyor.
Umarım bir an önce bu sorunlarımız çözüme kavuşur ve Malatya nefes alır.
YILDIRAY ÖZKUL

Yıldıray Özkulyildirayozkul@gmail.com