Bulut: Yeni bir rant alanı mı yaratılıyor? | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Bulut: Yeni bir rant alanı mı yaratılıyor?

Bu haber 11 Mart 2020 - 12:34 'de eklendi ve 6 views kez görüntülendi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Cumhurbaşkanı kararıyla Adana’nın da aralarında bulunduğu 11 ilde bulunan yaylaların, yayla vasfının kaldırıldığını belirterek, “Yeni bir rant alanı mı yaratılıyor?” diye sordu.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Cumhurbaşkanı kararıyla Adana’nın da aralarında11 ilde bulunan yaylaların, yayla vasfının kaldırılmasını TBMM Genel Kurulu’nda gündeme getirdi.

9 YAYLA YAPILAŞMAYA AÇILDI

Geçtiğimiz hafta Resmî Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla 11 ilde 14 milyon 92 bin 800 metrekarelik alanın yayla alanı olmaktan çıkarıldığını kaydeden Bulut, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla aralarında Adana’dan 9 yaylanın da bulunduğu 126 alanın yayla vasfı ortadan kaldırıldığını ve yapılaşmanın önünün açıldığını bildirdi.

YENİ BİR RANT ALANI MI?

Cumhurbaşkanı kararına göre, Çevre ve Orman Bakanlığı’nın, “kamu yararı ve zarureti olması” hâlinde gerçek ve tüzel kişilere bu alanların üzerinde betonlaşmaya izin vereceğini kaydeden Bulut, “Tek seferde bu kadar büyük bir alan yayla alanı olmaktan çıkarılınca aklımıza “Yeni bir rant alanı mı yaratılıyor?” sorusu geliyor” ifadelerini kullandı.

KAMU YARARI NEREDE?

Vatandaşların yayladaki taşınmazların akıbetini merak ettiğini söyleyen Bulut,  “Yayla alanı olmaktan çıkarılan bu yerler hangi alanlarda kullanılacak? Kararda belirtilen kamu yararı ve zaruret hâlleri nelerdir?” diye sordu.

126 ALAN VAR

Yayımlanan listede Adana’dan 9, Artvin’den 1, Bolu’dan 3, Erzurum’dan 7, Eskişehir’den 3, Giresun’dan 35, Kahramanmaraş’tan 20, Kastamonu’ndan 1, Konya’dan 35, Kütahya’dan 7 ve Trabzon’dan 5 alan bulunuyor.

Kararda referans gösterilen söz konusu kanunun ilgili maddesinde şu ifadeler yer alıyor:

“Savunma, ulaşım, enerji, haberleşme, su, atık su, petrol, doğalgaz, altyapı, katı atık bertaraf ve düzenli depolama tesislerinin; baraj, gölet, sokak hayvanları bakımevi ve mezarlıkların; Devlete ait sağlık, eğitim, adli hizmet ve spor tesisleri ile ceza infaz kurumlarının ve bunlarla ilgili her türlü yer ve binanın Devlet ormanları üzerinde bulunması veya yapılmasında kamu yararı ve zaruret olması halinde, gerçek ve tüzel kişilere bedeli mukabilinde Çevre ve Orman Bakanlığınca izin verilebilir”