Bulut: Vatandaşa yasak, Katar'a neden serbest? | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Bulut: Vatandaşa yasak, Katar’a neden serbest?

Bu haber 08 Nisan 2020 - 11:24 'de eklendi ve 10 views kez görüntülendi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, iktidarın “yakın” ilişkilerinin olduğu Katar üzerinden İstanbul’a uçuşların devam etiğini belirterek, “İstanbul’a yurt içinden girmek yasakken, yurt dışından girmenin serbest olmasının bir açıklaması var mıdır?” Diye sordu.
CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na verdiği soru önergesiyle Katar’a yapılan uçuşları sordu. Türkiye’nin ilk koronavirüs vakasının görüldüğü tarihten itibaren, salgının görüldüğü ülkelerle uçuşları birer birer askıya aldığını kaydeden Bulut, 27 Mart’ta da Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün bir duyuruyla da tüm dış hat uçuşları durdurduğunu hatırlattı.
KATAR, HAVA SAHASINDAN SERBEST
CHP’li Bulut, “ Türkiye’de 30 büyükşehire ve Zonguldak’a giriş çıkışlar durdurulmuş, birçok ilçe, belde ve mahalle karantinaya alınmışken, iktidarınız yakın ilişkide olduğu Katar’dan İstanbul Havalimanı’na uçuşlar fiilen devam etmektedir. Türkiye’ye gelmek isteyen çeşitli ülkelerden insanlar da koronavirüs salgını nedeniyle 1325 vaka ve 3 ölümün yaşandığı Katar üzerinden giriş yapmaktadır” dedi.
UÇUŞLAR NEDEN DEVAM EDİYOR?
Bulut, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na şu soruları yöneltti:
-Salgının görüldüğü Katar’la uçuşların devam etmesinin gerekçesi nedir?
-Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün “dış hat uçuşlarını durdurduk” açıklaması neden Katar’ı kapsamamaktadır?
BİR TALİMAT MI VAR?
-Katar’la uçuşların devam etmesi yönünde yazılı ya da sözlü bir talimat var mıdır? Bu talimat kimden gelmiştir?
-Katar’dan gelen yolculara İstanbul’da 14 gün karantina uygulanmakta mıdır? Katar’dan gelen yolcularda koronavirüse rastlanmış mıdır?
KATAR’IN AYRICALIĞI NE?
-Önergenin yanıtlandığı tarihe kadar olan dönemde, virüsün dünyada yayıldığı tarihler arasında hangi ülkelerden uçuş gerçekleştirilmiş, söz konusu uçuşlarda kaç yolcu taşınmıştır?
-İstanbul’a yurt içinden girmek yasakken, yurt dışından girmenin serbest olmasının bir açıklaması var mıdır?