Bulut: Sağlıkçılar Meslek Yasası Bekliyor | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Bulut: Sağlıkçılar Meslek Yasası Bekliyor

Bu haber 05 Mart 2020 - 13:08 'de eklendi ve 6 views kez görüntülendi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, TBMM’de Psikoloji Öğrencileri Meslek Yasası Platformu’yla (PÖMYAP) bir araya geldi.  Psikologların, meslek yasalarının olmamasından kaynaklı mağduriyet yaşadığını söyleyen Bulut, “Psikologları ve haklarını koruma altına alacak, çalışma koşullarını belirleyecek bir meslek yasası acilen çıkarılmalıdır” dedi.

TBMM’de, CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut veGrup Başkanvekili Özgür Özel,  Psikoloji Öğrencileri Meslek Yasası Platformu’yla (PÖMYAP) bir araya geldi. Öğrencilerin psikoloji alan sorunlarını ve meslek yasalarının tanımının yapılmamasından kaynaklı mağduriyetlerinin konuşulduğu görüşmede Bulut, “Psikologların meslek kurallarının bulunmaması, koruyucu ve önleyici bir meslek yasasının ve meslek örgütünün olmaması öğrencilerin gelecek kaygısı yaşamalarına neden olmaktadır” dedi.

MESLEK DEĞERSİZLEŞTİRİLİYOR

Çoğunluğu mesleki bilgi ve deneyimi dışında işler yapan psikologların ücretli çalışan konumunda olduklarını ve diğer gençler gibi güvencesiz çalışma koşulları ve işsizlikle boğuştuklarını kaydeden Bulut, “Psikolog unvanı üzerinde yasal bir güvence olmaması nedeniyle bu alanda oluşan boşluk sertifika programları aracılığıyla NLP uzmanı, yaşam koçu gibi unvanlar alanlar tarafından doldurulmakta, psikologluk mesleği değersizleştirilmektedir” ifadelerini kullandı.

MESLEK YASASINA İHTİYAÇ VAR

Psikologları ve haklarını koruma altına alacak, çalışma koşullarını belirleyecek bir meslek yasasına ihtiyaç olduğunu kaydeden Bulut, diğer sağlık alanlarında üniversitelerin lisans-ön lisans mezunu olan ancak meslek tanımları yapılmadığı için bu şekilde iş bulamayan, ataması yapılmayan tüm sağlıkçıların meslek kurallarını belirleyecek meslek yasaların acilen çıkarılması gerektiğini bildirdi.

GENÇ İŞSİZLİK REKOR KIRIYOR

Genç işsizliğin rekor kırdığı, her 3 gençten 1’inin işsiz olduğu ülkemize, gençlerin yıllarca emek verdiği mesleğini yapamadığını kaydeden Bulut, sağlıkçıların sorunlarının çözülmesi için haklı taleplerinin takipçisi ve destekçisi olacaklarını söyledi.