Bulut: Sağlık emekçilerini sadece alkışlamak yetmez | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Bulut: Sağlık emekçilerini sadece alkışlamak yetmez

Bu haber 23 Mart 2020 - 13:29 'de eklendi ve 11 views kez görüntülendi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, koronavirüs salgını nedeniyle en riskli grup konumundaki sağlık emekçilerinin canları pahasına gece gündüz, toplumsağlığı için izinsiz emek verdiğini söyledi.  Salgında, sağlık ordusunun öneminin bir kez daha anlaşıldığını kaydeden Bulut, “Sağlık çalışanlarının çocuklarını bırakabilecekleri 24 saat esaslı bir kreş açılması için Sağlık Bakanlığı gerekli adımı bir an önce atmalıdır” dedi. Bulut, ayrıca salgınla mücadelede içinsağlıkçılara  yeni kadrolar açılmasının zorunlu halde geldiğini söyledi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, koronavirüs salgını nedeniyle hastane, sağlık kruluşları ve eczanelerin en riskli alan, sağlık emekçilerinin de en riskli grup konumuna geldiğini söyledi. Hekimler ve sağlık emekçilerinin canları pahasına gece gündüz toplum sağlığı için emek verdiğini kaydeden Bulut, Sağlık Bakanlığının “hamile, yasal süt izni kullananlar, engelli olarak istihdam edilenlerin” yıllık izin ve mazeret izinlerini kaldırdığını hatırlattı.

MARİFET İLTİFATA TABİDİR

Sağlık çalışanlarının izinler dolayısıyla mağdur olduğunu bildiren Bulut, “Koronavirüs salgınında en önde sağlık emekçileri mücadele veriyor. Bu kritik süreçte en çok ihtiyaç duyulan sağlık çalışanlarının önemini bir kez daha ortaya çıktı. Kendilerine ne kadar teşekkür etsek az. Sadece alkışlamakla olmuyor.  Marifet iltifata tabidir. Bu fedakarlık karşılıksız kalmamalı, Sağlık Bakanlığı da sağlık emekçileri için uygun koşullarda hizmet vermesi, sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti önlemek için yasanın çıkarılması, maddi ve özlük hakları yönünden gereğini yapmalıdır” dedi.

24 SAAT ESASLI KREŞ AÇILMALI

TBMM Sağlık Komisyonu Üyesi Bulut, “Büyük bir fedakarlık ve özveriyle görevini yerine getiren sağlık emekçileri mağdur edilmemeli, anne-baba çalışanlardan, kreş-anaokulu-ilkokul çağında çocuğu olup bakım sorunu yaşayan sağlık personelinden en az biri izinli sayılmalıdır” ifadelerini kullandı. Okul ve kreş çağında çocuğu olan sağlık emekçilerininçocukları için endişe ettiğini kaydeden Bulut, sağlık çalışanlarının çocuklarını bırakabilecekleri 24 saat esaslı bir kreş açılmasını istedi. Bulut, Kişisel Koruyucu Donanımların, eldiven, cerrahi maske ve sıvı geçirmez önlüğün tüm sağlık emekçilerine eksiksiz dağıtımının sağlanması ve sağlık çalışanlarının düzenli olarak sağlık kontrollerinin yapılması gerektiğini kaydetti.

ATAMALAR YAPILMALI

CHP’li Bulut, personel yetersizliği nedeniyle gece gündüz çalışan sağlık emekçilerinin -nöbetler dâhil olmak üzere- iş yoğunluğunun arttığını, aşırı iş yoğunluğunun sağlık emekçilerini olumsuz etkilediğini kaydetti. Sayıları 600 bini geçen sağlıkçıların iş beklediğini söyleyen Bulut, “Şu an en çok ihtiyaç sağlık alanında. Bakanlık, personel atama planlamasını gözden geçirip öne almalı, iş bekleyen binlerce genç için kadro imkanı sağlamalıdır. Salgınla mücadele etmek için kadro açılması artık zorunlu hale gelmiştir” dedi.