Bulut: Esnaf zor durumda! | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Bulut: Esnaf zor durumda!

Bu haber 04 Mayıs 2020 - 10:46 'de eklendi ve 33 views kez görüntülendi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, yaşamını günlük kazançla idame ettiren, ancak koronavirüs nedeniyle kepenk açamayan esnafa devletin yardım elini uzatmasını istedi. Bulut, “Koronavirüs tedbirleri kapsamında kahvehane, kuaför, berber, güzellik salonu, kafe sahipleri ve çalışanları zor durumda kaldı. Devlet, esnafın kirasının en az yarısını ödemeli, BAĞ-KUR ve SSK primlerini bu süreç boyunca almamalıdır” dedi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, geçimini günlük kazançla sağlayan esnafın ve çalışanlarının ekonomik olarak zor durumda kaldığını söyledi. Koronavürüs tedbirleri kapsamında salgının yayılmasının önüne geçmek için 21 Mart’tan bu yana kahvehane, kuaför, berber, güzellik salonu, kafe gibi işletmelerin kapatıldığını hatırlatan Bulut, iş yerlerinin ne zaman açılacağının ise belirsiz olduğunu kaydetti.

ESNAFIN BORCU BİRİKTİ

Bu işletmelerin, günlük kazançlarını, günlük harcayan bir meslek grubu olduğunu belirten Bulut, tek bir kuruş bile kazanamayan, evine ekmek götüremeyen esnafın kira, SSK, BAĞ-KUR, elektrik, doğalgaz ve su borçlarının biriktiğini bildirdi. Bulut,esnafın dükkanını yarın açsa dahi büyük bir borç yükünün altına girdiğini ve bunu hemen ödeyecek güce sahip olmadığını ifade etti.

ESNAFIN DEVAMLILIĞI SAĞLANMALI

CHP’li Bulut, “Zaten borçsuz esnaf yoktu. Esnaf neredeyse 2 aydır iş yapamıyor ve busüreçte cebindeki parasını da bitirmiş durumda. Devlet işletmeleri kapattı ama esnafa yönelik hiçbir tedbir almadı. Türkiye de esnaflık, Ahilik Teşkilatından gelen geçmişi çok eski olan bir kültürdür. Esnafın devamını sağlanmalı, kepenklerini temelli kapatmasına izin verilmemelidir. Devlet bu zamanda esnafın yanında olmayacak da ne zaman olacak” dedi.

YARDIM SIRASI DEVLETTE

Esnafın beklentisinin kademeli de olsa iş yerlerinin açılması olduğunu belirten Bulut, “Küçük esnaf, pandemiden önce vergisini, SSK ve BAĞ-KUR’unu düzenli olarak ödedi. Zor durumdaki esnafa yardım eli uzatma sırası artık devlette” ifadelerini kullandı. Ertelemelerin çareolmadığını kaydeden Bulut, işyeri kapalı olan her bir esnafa her ay bir asgari ücret tutarında destek verilmesini ve dükkân kiralarının yarısının devlet tarafından karşılanmasını, BAĞ-KUR ve SSK primlerinin de süreç boyunca alınmamasını istedi.