Bugün Kamu İşvereni Başkanı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı önümüzdeki yıllar için zam teklifini açıkladı. | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web SitesiYeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Bugün Kamu İşvereni Başkanı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı önümüzdeki yıllar için zam teklifini açıkladı.

Buna göre, 2024’te ilk 6 ay için yüzde 14, ikinci 6 ay için yüzde 9 zam teklif edildi. 2025 zam teklifi ilk 6 ay için yüzde 6, ikinci 6 ay için yüzde 5 teklif edildi.

Bu haber 15 Ağustos 2023 - 13:48 'de eklendi ve 206 views kez görüntülendi.

Bugün Kamu İşvereni Başkanı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı önümüzdeki yıllar için zam teklifini açıkladı.

Buna göre, 2024’te ilk 6 ay için yüzde 14, ikinci 6 ay için yüzde 9 zam teklif edildi. 2025 zam teklifi ilk 6 ay için yüzde 6, ikinci 6 ay için yüzde 5 teklif edildi.

Bu konuya ilişkin Memur-sen Adana İl Temsilcisi ve Sağlık-sen Adana Şube Başkanı Bekir NENNİOĞLU açıklama yaptı.

NENNİOĞLU yapmış olduğu açıklamada;

“Kamu işverenin teklifini kabul etmiyor, gerçekçi bir teklif bekliyoruz

#MemurGerçekçiTeklifİstiyor

Yetkili Konfederasyon olarak tabandan tavana bir anlayışla, titizlikle hazırladığımız 7. Dönem T.S. tekliflerimizi 24.07.2023 tarihinde Kamu İşveren Heyetine sunmuştuk.

1 Ağustos’ta başlayan görüşmelerin ilk günü Heyet Başkanları olarak oluşturduğumuz takvime göre komisyonlar kuruldu ve Memur-Sen ile bağlı Sendikaların Kamu İşveren Heyeti’nde sunduğu teklifler tek tek masaya yatırılarak tasnif edildi. Akabinde komisyon çalışmalarında ortaya çıkan raporlar ışığında teklifler 9 Ağustos-12 Ağustos tarihlerinde müzakere edildi.

Yaşadığımız enflasyonist ortamda; kamu görevlilerinin yaşadığı sorunları, taleplerini, mali yönden ne derecede olumsuz etkilendiklerini gerek tekliflerimizle gerekse 14 gündür yaptığımız görüşmelerde ortaya koyduk.

Tüm süreç boyunca, Merkez Bankası yılsonu enflasyon tahminini 2024 yılı için %8,8’den %33’e güncellemiş olmasını da gözeterek, Merkez Bankasının yıllardır sabit tuttuğu %5 enflasyon hedefinin piyasa verilerinden uzak olduğunu dile getirdik. Bu çerçevede; 2024 yılında oluşacak enflasyon gerçeğini göz önünde bulundurarak, enflasyonun etkisini en aza indirmek için 2024 yılında 3’er aylık dönemler itibariyle teklifte bulunduk. Memur-Sen’in 2024 yılı için 3’er aylık, 2025 yılı için 6’şar aylık dönemler itibariyle toplamda %110 artış içeren Toplu Sözleşme Teklifinin haklılığı ortaya çıkardığını ifade ettik.

Tüm kamu görevlilerinin beklentisi ortaya koyduğumuz bu tabloya çözüm sunacak, şifa getirecek teklifleri duymaktı. Ancak Kamu İşveren Heyeti tekliflerimizden 21 gün sonra, 2024 yılı için %14 + %9, 2025 yılı için %6 + %5 şeklinde teklif sunarak beklentilerin çok uzağında bir yaklaşım ortaya koymuştur.

Sunulan teklif Merkez Bankasının tahminlerine bile yaklaşmamış, pazardaki fiyatları, market reyonlarındaki etiketleri dahi dikkate almadan, velhasıl reel ekonomik duruma göre belirlenmemiştir.

2024 yılı Ocak ayında %25 enflasyon farkı öngörüsü dahi teklifin üzerinde kalmış, kısacası Kamu İşveren Heyetinin hesabının çarşıya uymamıştır.

Yüzdelik zam dışında; verilen sözün yerine gelmesi, vaadin karşılığını bulması için maaşlarda 1.648 ₺ artış teklifimiz, Refah payı ödemesi, 8.077 ₺ seyyanen zammın emekli kamu görevlilerine de yansıtılması, 1. Dereceye gelmiş bütün kamu görevlilerinin Ek Göstergelerinin 3600 olması, Kamu görevlilerine aylık 7.650 ₺ Kira Yardımı yapılması, Ramazan ve Kurban Bayramlarında, ayrı ayrı 4.850 ₺ Dini Bayram İkramiyesi verilmesi gibi diğer mali ve sosyal tekliflerimize yönelik cümle kurulmamış olması teklifin yetersiz olduğu kadar günün şartlarına uygun olmadığının bir göstergesidir.

Kamu İşveren Heyetinden, pazarlık edilebilecek gerçekçi teklifleri beklediğimizi ifade ediyor, son güne kadar tüm süreçleri işleteceğimizi ifade ediyoruz.” Dedi.