Borçlu Olmayan Yok… | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA

Borçlu Olmayan Yok…

Bu haber 03 Ocak 2022 - 11:09 'de eklendi ve 85 views kez görüntülendi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, iktidarın yanlış ekonomi politikaları nedeniyle devletin de vatandaşın da borç içinde yüzdüğünü söyledi. Bulut, “Dış borçlar AKP iktidarları döneminde toplam 322 milyar dolar artarak, 453,5milyar dolara kadar yükseldi. Vatandaşın toplam borcu ise 1 trilyon 75 milyar lira oldu” dedi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, iktidarın yanlış ekonomi politikalarıyla ülkenin bir borç girdabı içine girdiğini belirterek, “Dolar kurundaki önlenemez yükselişle birlikte temel ihtiyaç maddelerine üst üste yapılan fahiş zamlar ve yüksek enflasyonla birlikte vatandaşın alım gücü eridi. Asgari ücrete yapılan zam daha vatandaşın cebine girmeden 1/3 oranında azaldı” dedi.

DEVLET BORÇLU

2002 yılı sonunda 132 milyar dolar olan Türkiye’nin dış borçlarının AKP iktidarları döneminde toplam 322 milyar dolarlık artış kaydederek üç katına çıktığını kaydeden Bulut, dış borç stokunun 453,5milyar dolara kadar yükseldiğini bildirdi.

KOBİ’LER BORÇLU

Küçük ve orta boy işletmelerin (KOBİ) bankacılık sektörüne olan kredi borçları dövizkurunda yaşanan artışın da etkisiyle 93 milyar liraartarak 1 trilyon 112,5 milyar liraya kadar yükseldiğini belirten Bulut, KOBİ’lerin bankalara zamanında ödeyemediği için icraya veriler kredi borcunun iseyine kasımda 1,7 milyar lira artarak 58,2 milyar lirayla yükseldiğini kaydetti.

ÇİFTÇİ BORÇLU

Tarım sektörünün bankalara olan kredi borcunun da 2,7 milyar lira artarak 159 milyar liraya yükseldiğini ifade eden Bulut, çiftçinin zamanında ödeyemediği için takibe alınan borçlarının isekasımda 4,4 milyar lira olarak gerçekleştiğini belirtti.

VATANDAŞ BORÇLU

Geliri artmadığı içinenflasyon altında ezilen vatandaşların bankalara ve finansman kuruluşlarınaolan borçlarının ekonomik krizle birlikte büyüdüğünü belirten Bulut, şöyle devam etti:

Vatandaşların, bankalara, finansman şirketlerine,varlık yönetim şirketlerine ve TOKİ’ye olan toplam borcu 1 trilyon 75 milyar lira oldu. Bankaların vatandaştanzamanında tahsil edemedikleri için takibe aldıkları vatandaşın borcu ise 30,7 milyar lira.

KREDİ, BORÇ, FAİZ SARMALI

CHP’li Bulut, “İşsizlik ve enflasyon rekor düzeyde. Üst üste yapılan fahiş zamların ardından market raflarında, pazarda her şey ateş pahası oldu. Vatandaş da esnaf da kredi, borç ve faiz sarmalından kurtulamıyor” dedi.