Başta Çin Halk Cumhuriyeti olmak üzere narenciye ihracaatında yeni pazarlar aranmalıdır. | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Başta Çin Halk Cumhuriyeti olmak üzere narenciye ihracaatında yeni pazarlar aranmalıdır.

Bu haber 17 Aralık 2018 - 15:48 'de eklendi ve 19 views kez görüntülendi.

İYİ Parti Milletvekili İYİ Parti TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi Dt.Mehmet Metanet Çulhaoğlu;

        Tarım ve Orman Bakanı ile Ticaret Bakanına gönderdiği yazılı soru önergesi ile

narenciye üreticilerimiz ve ihracatcılarımız için Çin Halk Cumhuriyeti ile Türkiye arasında “Narenciye İhracat Anlaşması” yapılması ile dfif ve navlun desteğinin verilmesi hususlarını Türkiye Büyük Millet Meclisine taşıdı

TÜİK verilerine göre2018 yılı Ocak-Ekim ayları arasında Ülkemizin Dış Ticaret Değerlerinden; İhracatımız138,7 milyar dolar, İthalatımız190,3 milyar dolar olmak üzere Dış Ticaret Hacmimiz toplamda 329 milyar dolar olarak gerçekleşmiş buna göre Dış Ticaret Açığımızın ise 51,6 milyar dolar olduğu görülmüştür. Yani ithalatımızın ihracatımızdan fazla olduğu görülmektedir.

Ülkemizin ithalat yaptığı ülkeler arasında birinci sırada, ihracat yaptığı ülkeler arasında on beşinci sırada olan Çin Halk Cumhuriyeti ile 2017 yılında 23,4 milyar dolarlık ithalat, 2,9 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirilmiştir.

Adana ilimizde ve Hatay, Mersin, Antalya, İzmir gibi illerimizde üretilen ve yaklaşık 5 milyon ton olan narenciye üretiminin üçte birini ihraç ederek, dünya ikincisi olduğunu,narenciye ihraç pazarının yüzde 70’ini Rusya Federasyonun, Irak’ın ve Ukrayna’nın oluşturduğunu biliyoruz. Bu ülkelerde yaşanabilecek ekonomik veya siyasi sorunlar nedeniyle bazı yıllarda ihracatta sıkıntılar yaşadığımız gerçeğini bilerek pazarlarımızın kapsamını genişletmek ve yeni ülkeleri de pazarlarımız arasına katmak ülkemizin menfaatine olacaktır.

Sadece narenciye ihracatından ülkemize 1 milyar dolara yakın döviz girdisi olması, dış ticaret cari açığı 51,6 milyar dolar olan ülkemiz ihracatında da küçümsenmemesi gereken bir orandır.

Çin Halk Cumhuriyeti ile ülkemiz arasında yapılacak Narenciye İhracat Anlaşması cari açığın azalmasında etken olacaktır. Bu görüşlerim doğrultusunda;

Çin Halk Cumhuriyeti ile Ülkemiz arasında Narenciye İhracat Anlaşması yapmayı düşünüyor musunuz?

Narenciye Üreticisi Çiftçilerimize de dolaylı olarak yansıyan Narenciye İhracatçılarımıza yapılan Destekleme Fiyat İstikrar Fonu (DFİF) kaynaklı İhracat İadesi Desteğini geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda vermeyi düşünüyor musunuz?

Narenciye ihracatında pazarın genişletilmesi için Uzakdoğu Ülkelerine yapılan ihracatta Navlun Desteği vermeyi düşünüyor musunuz?