Başkan Sözütek esnafı uyardı | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Başkan Sözütek esnafı uyardı

Bu haber 16 Nisan 2019 - 12:53 'de eklendi ve 18 views kez görüntülendi.

 Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek, Sanayi Sicil Belgesi’ne sahip esnaf ve sanatkarları, bir yıllık faaliyetlerini gösteren Yıllık İşletme Cetveli  bildirimlerini, Nisan ayı sonuna kadar Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’ne yapmaları konusunda uyardı.

Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) ve Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Nihat Sözütek, esnaf ve sanatkarların 2018 yılına ait faaliyetleriyle ilgili bilgilerin yer aldığı Yıllık İşletme Cetvelini, 30 Nisan 2019 Salı günü mesai bitimine kadar vermeleri gerektiğini söyledi. Başkan Sözütek, Yıllık İşletme Cetveli bildirimini yapmayan esnaf ve sanatkarların cezai duruma düşecekleri uyarısında bulundu.

Birlik Başkanı Nihat Sözütek, esnaf ve sanatkarların yıllık işletme cetvellerini, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının web sayfasındaki Sanayi Sicil Bilgi Sistemi üzerinden elektronik ortamda girebileceklerini hatırlatarak, “Bilindiği üzere 6948 sayılı Sanayi Sicili Kanunu’nun 5. maddesi gereğince Sanayi Sicil Belgesi sahibi işletmelerin her yıl 1 Ocak – 30 Nisan tarihleri arasında bir önceki yıla ait; yıllık ciro bilgisi, kapasite kullanım oranı bilgisi, çalışan sayısı, tüketilen enerji, üretim şekli, üretim bilgisi ve atık madde bilgilerini içeren yıllık işletme cetvellerini eksiksiz doldurarak vermeleri gerekmektedir. Belirtilen süre içerisinde yıllık işletme cetvelini vermeyen iş yerlerine, anılan kanunun 9’uncu maddesi uyarınca bin 294 TL idari para cezası uygulanacaktır” dedi.

“SON GÜNÜ BEKLEMEYİN”

Sanayi Sicil Belgesi’ne sahip esnaf ve sanatkarların idari para cezasına muhatap olmamaları için son günü beklemeden Yıllık İşletme Cetveli bildirimleri yapması gerektiğinin altını çizen Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek, “Yıllık İşletme Cetveli bildirimi verecek esnaf ve sanatkarlarımız, 30 Nisan’da aşırı yoğunluk ve sistemsel arızalar olabileceğini göz önünde bulundurarak bildirimlerini son güne bırakmaması gerekmektedir. Aksi halde esnaf ve sanatkarlarımız idari para cezasıyla karşı karşıya kalabilir” ifadelerini kullandı.