Bşkan Karalar'ın Tarihe Verdiği Önem Ödül Getirdi | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Başkan Karalar’ın Tarihe Verdiği Önem Ödül Getirdi

Bu haber 16 Kasım 2018 - 14:38 'de eklendi ve 15 views kez görüntülendi.
Seyhan Belediyesinin gerçekleştirdiği “Tepebağ Kentsel Sit Alanı İçindeki Koruma Projeleri” Tarihi Kentler Birliği (TKB) tarafından Jüri Özel Ödülüne layık görüldü. Ödülü Başkan , Antalya’da düzenlenen 25. YAPEX Restorasyon Fuarında bizzat aldı.
SEYHAN’A JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ
Tarihi Kentler Birliği(TKB) Kültürel Mirası Koruma ve Özendirme Yarışması 2017 sonuçları belli oldu. Bu yıl 17.’si düzenlenen yarışmanın ödül töreni, Antalya Expo Center’da düzenlenen 25. YAPEX Restorasyon Fuarında gerçekleştirildi. TKB tarafından düzenlenen yarışmada Metin Sözen Koruma Büyük Ödülünün sahibi, kent merkezi ve çevresinde uyguladığı bütüncül koruma programı ile Melikgazi Belediyesinin olurken en büyük 2. ödül olarak kabul edilen Jüri Özel Ödülü Seyhan Belediyesine verildi. , “Tepebağ Kentsel Sit Alanı İçindeki Koruma Projeleri” ile mahalle ölçeğinde kurgulanmış koruma stratejisini, başarılı noktasal uygulamalar ile kısa sürede hayata geçirdiği; kent bütünü ile etkileşimi artıran ve kültür odaklı bir gelişim yaklaşımını desteklediği için Jüri Özel Ödülünün sahibi oldu. ile birlikte Akseki ve Kula belediyeleri de jüri özel ödülüne layık görüldü.
KARALAR: TARİHİNE SAHİP ÇIKMAYAN GELECEĞİNE SAHİP ÇIKAMAZ
Ödülü Sarıyer Belediye Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği Encümen Üyesi Şükrü Genç’in elinden alan , göreve geldikleri günden bu yana tarihi yapıların restorasyonuna büyük önem verdiklerini ve emeklerinin karşılığını fazlası ile aldıklarını söyledi. Başkan Zeydan Karalar, “Biz tarihimizi önemsiyor ve tarihimize sahip çıkıyoruz. Çünkü biliyoruz ki; tarihine sahip çıkmayan geleceğine sahip çıkamaz. Bu anlamda tarihi kent merkezini bünyesinde barındıran ilçemizde bulunan tarihi binaların restorasyonu için büyük çabalar sarf ediyoruz. Göreve geldiğimiz gün ilk yaptığımız işlerden biri KUDEB’i kurmak oldu. Ne kadar doğru bir iş yaptığımızı şimdi tüm Türkiye görüyor” ifadelerine yer verdi.
SEYHAN BELEDİYESİNİN STANDINA YOĞUN İLGİ
Bu arada Seyhan Belediyesi, 25. YAPEX Restorasyon Fuarında birde stant kurdu. Kurulan stantta Seyhan Belediyesinin gerçekleştirdiği projeler tanıtıldı. Özellikle kent meydanı ve tarihi yapıların restorasyonu projeleri yabancı konuklardan oldukça fazla ilgi gördü.