Başkan Karalar, Belediyecilikte Tarih Yazdı.. | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Başkan Karalar, Belediyecilikte Tarih Yazdı..

Bu haber 06 Eylül 2018 - 11:35 'de eklendi ve 45 views kez görüntülendi.

Başkan Karalar, Belediyecilikte Tarih Yazdı..

 

 

Daha önce borçları ile gündeme gelen Adana’nın Seyhan ilçe Belediyesi, Zeydan Karalar’ın 2014 seçimleri ile birlikte göreve seçilmesinin ardından artık yaptığı yatırımlar ve projelerle anılıyor. Hiç borçlanmadan yaptığı projeler sadece Adana’da değil Türkiye’de örnek gösterilirken Başkan Zeydan Karalar 4,5 yılda 500 milyon liranın üzerinde yatırım yapmayı başardı.

 

BELEDİYE BAŞKANI OLMANIZDAN SONRA SEYHAN’DA NELER DEĞİŞTİ?

 

Bizlerin elinde sihirli değnek yok! Göreve gelirken de her şeyin bir anda olmayacağını söylemiştik. Geldiğimizde mali durum hiçte iyi değildi. Toplam 48 milyon 700 bin liralık borç ile belediyeyi devraldık. Kararlıydık, Seyhan’a hak ettiği hizmeti verecektik. Biz borcu bahane etmeden çalışmaya başladık. Geliri arttırıp, gereksiz harcamaların önüne geçtik.  Ben Belediye Başkanı olduktan sonra gece gündüz ekibim ile birlikte Seyhan için Seyhanlı için çalıştım. Şu anda bile 22 yerde inşaatımız devam ediyor. 48.7 milyon lira borcu olan bir belediyeden 4,5 yılda 500 milyon liranın üzerinde yatırım yapan bir belediye olduk. Belediyeler arsa satar maaş öder biz 5 yüz 80 bin metrekare arsayı belediyeye kazandırdık. Kent Meydanı inşaatımız devam ediyor. Meydan kırımını seçimden önce açacağız. Mahalle merkezileri, parkalar, mega spor kompleksleri yaptık. Ama her şeyden önce yaptığımız hizmetlerin yanında insana dokunduk. İnsanların ihtiyacı olan hizmetleri ayağına götürdük.

 

ÜZERİNDE HASSASİYETLE DURDUĞUNUZ BİR HALK KART PROJENİZ VARDI VE TÜRKİYE’DE İLK OLARAK SİZ HAYATA GEÇİRDİNİZ. HALK KART OLDUKÇA İLGİ GÖRDÜ ŞU ANDA KAÇ AİLEYE YARDIMDA BULUNUYORSUNUZ.

 

Cumhuriyet Halk Partisi Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun en büyük seçim vaatlerinden olan ve göreve gelir gelmez çalışmasına başladığımız halk kart uygulamasında bu güne kadar ihtiyaç sahibi 2 bin 500 aileye “Seyhan Halk Kart” verildi. Böylelikle Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun en büyük projelerinden biri olan halk kart hayata geçmiş oldu. Bu projede amaç çocukların yatağa aç girmemesiydi. Elbette sayı yeterli değil zira Seyhan’da 20 bin aile açlık sınırının altında yaşıyor. Projeyi geliştirerek büyütme çabasındayız.

 

ÖNÜMÜZDEKİ YEREL SEÇİMLER İÇİN İDDİALI MISINIZ?

 

Beni bilen bilir ben her seçim için iddialıyım. Biz seçildikten sonra Seyhan’da çok şey değişti. İlklerin belediyesi olduk. Yaptığımız hizmetler Türkiye’nin güneyinden kuzeyine doğusundan batısına kadar tüm belediyelere örnek oldu. Gelecek seçimleri için değil ama Seyhanlının mutluluğu ve huzuru için çalışmaya devam edeceğiz

 

GELECEK OLAN YEREL SEÇİMLER İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLADINIZ MI?

 

Yerel seçimlere az bir süre kaldı. Ülkemiz zor günler geçiriyor. Özellikle ekonomik anlamda yaşanan kriz ve belirsizlik insanlarda endişeyi hâkim kılmış. Bu süreç içerisinde biz görevimizi en iyi şekilde yapmaya devam ediyoruz. Özellikle hizmetlerimizde insana dokunduk. Yaptığımız sosyal projeler ve hizmetler ile sadece Adana’da değil Türkiye’de konuşulduk. Tabi bunu yaparken lütuf olarak yapmadık. Bunlar bizim görevimizdi ve sadece görevimizi en iyi şeklide yapmaya çalıştık. En baştan dediğimiz gibi sosyal belediyecilik lütuf değil görevdir.

 

KENT MEYDANI PROJESİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

 

Burası Adana için çok büyük ve önemli bir proje. Buranın hem bir ticaret merkezi hem de bir yaşam merkezi olmasını istiyoruz. Avrupa’da bütün güzellikler meydanlar etrafında şekillenmiştir. Adana’nın güzellikleri de kent meydanı etrafında şekillenecektir. Burası 41 bin metre kare alan üzerine kurulacak. Meydanın 6.500 metre karesi yol çalışmalarına gidiyor. Karacaoğlan Caddesi, Saydam Caddesi’ne 15 metre genişliğinde 255 metre uzunluğunda yeni bir yol ile bağlanacak… Ve yine yanından geçen Obalar Caddesi(15m) ve Saydam Caddesi’ni(25m) genişletiliyor. Bunun 2 bin metrekare üzeri Saydam Caddesi’nin genişletilmesine gidiyor. Yapılacak inşaat alanının yüzde 50’si; 800 ve 600 kişilik tiyatro ve opera salonu, konferans merkezleri, sergi salonları, performans sanatları merkezi, gastronomi müzesi, 300 kişilik kız ve erkek öğrenci yurdu, belediye hizmet binası, çocuk oyun evi, kadın istihdam ve eğitim merkezi olacak. Yer altında 600 araçlık otopark olacak. Bu inşaatların tamamı belediye öz kaynakları ile yapılacak. 150 yıllık çerçi konağı restorasyonu da yapılacak. Bu alanlarla özdeşleşmiş balıkçılar çarşısını modern hale getirip buradaki yaşama katkı sunması için aynı yere koyuyoruz. Bölge sadece ticari değil aynı zamanda konut alanı. Burada yaşayan ailelerinde mağdur olmalarına gönlümüz razı olmadı. İsteyenlere evlerinin karşılığında para isteyene yine evlerinin karşılında ev verildi. 30 aile takas yolu ile evlerini değiştirdi. Bölgeye yakın belediye tarafından yine belediye öz kaynakları ile yapılan Yeşilyuva Mahallesi’ndeki rezerv konutlarına taşındı. Böylelikle bölgede yaşayan ailelerde bölgeden uzaklaştırılmadı ve mağdur edilmedi”