Başkan Çelebi darbeleri ve darbecileri lanetledi. | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web SitesiYeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Yeni Doğan Bebeklere ‘Hoş Geldin’

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

kültür sanat merkezi protokolü

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

ÇED BAŞKANI TEKBAŞ, GÜVEN TAZELEDİ

Adana Özel, Genel, Gündem, Yerel Haberler

DR. ANIL TANBUROĞLU ADAYIM DEDİ

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

Başkan Çelebi darbeleri ve darbecileri lanetledi.

Bu haber 12 Eylül 2022 - 14:07 'de eklendi ve 158 views kez görüntülendi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, çağdaş uygarlık hedefiyle kurulan Cumhuriyet'in demokrasi ve aydınlık gelecek yolundaki kazanımlarıın 12 Eylül askeri darbesiyle ağır hasar aldığını söyledi. 12 Eylül'ün Türkiye'nin aydınlık geleceğine vurulan bir darbe olduğunun altını çizen Çelebi, “12 Eylül'ün karanlığından ne yazık ki kurtulabilmiş değiliz. Karanlıktan aydınlığa çıkışın tek yolu Cumhuriyetimizi gerçek anlamda demokrasiyle taçlandırmaktan, hak, hukuk ve adaleti tesis etmekten geçiyor. Geleceğimizi çalan 12 Eylül'ü ve tüm darbeleri lanetliyoruz” dedi.

İl Başkanı Çelebi, 12 Eylül askeri darbesinin 42.yıldönümü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, Büyük Önder Atatürk'ün aydınlık, çağdaş, demokratik, laik  bir Türkiye hedefiyle kurduğu Türkiye'nin gerçekleştirilen devrimlerle elde ettiği kazanımların 12 Eylül darbesiyle büyük bir darbe aldığını vurguladı. 12 Eylül'ün Türkiye Cumhuriyeti'ni karanlığa mahkum ettiğinin altını çizen Çelebi, dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren'in başında olduğu askeri cunta tarafından gerçekleştirilen darbenin ardından resmi rakamlara göre 650 bin kişinin gözaltına alındığını, 1 milyon 683 bin kişinin fişlendiğini 14 kişinin cezaevlerindeki açlık grevlerinde, 171 kişinin sorgularda ve cezaevi işkencelerinde öldüğünü, 'nin ve siyasi partilerin kapatıldığını, partilerin genel başkanlarının gözetim altına alınıp yargılandığını, 14 bin kişinin vatandaşlıktan çıkarıldığını, gazetelerin de 300 gün boyunca yayın yapamadığını aktardı.

12 Eylül'ün Türkiye'nin demokrasi tarihinin kara lekesi olduğunu vurgulayan Çelebi, darbe sonrasında 517 kişiye idam cezası verildiğini ve bu kararlardan 49'unun uygulandığını anımsattı.

Erdal Eren'in 18 yaşından küçük olduğu için yaşı büyütülerek idam edilmesinin 12 Eylül karanlığının simgesi olduğunu ifade eden Çelebi, “İşgale karşı direnerek küllerinden yeniden doğan ulusumuzun kurduğu Cumhuriyetle yıllar boyunca emekle inşa ettiği demokratik yaşam, çağdaş uygarlık yolundaki devrimler, hak, hukuk ve adalet olgusu rafa kaldırıldı. Baskının, zulmün, işkencenin hakim olduğu bir korku düzeni kurulmaya çalışıldı. Tarih boyunca esarete boyun eğmeyen halkımız karanlık yöntemlerle sindirilmeye; itaat etmeye, örgütsüz bir toplum yaratılmaya çalışıldı” diye konuştu.

12 Eylül'ün Cumhuriyeti yıkmak isteyen emperyalist güçlerin ve yerli işbirlikçilerinin önünü açtığını vurgulayan Çelebi, “12 Eylül'ün en tartışmalı konularının başında ABD'nin askeri darbedeki rolünün ne olduğu ve darbeyi önceden bilip bilmediği konusu geliyor. Dönemin ABD CIA Türkiye Masası İstasyon Şefi Paul Henze, 12 Eylül darbesinin yapıldığı gece Başkan Jimmy Carter'a bir diplomat aracılığıyla “Bizim çocuklar işi bitirdi” bilgisini ulaştırdı. Bu bilgiyi, ilk kez Mehmet Ali Birand, “12 Eylül 04.00” adlı kitabında yazdı. Birand, Henze'nin bu sözü yalanlaması üzerine, kendisi ile yaptığı görüşmenin kayıtlarını açıkladı. Tahsin Şahinkaya'nın 12 Eylül'den bir hafta önce yaptığı Amerika gezisi de ABD'nin darbede rolü olduğuna kanıt olarak ileri sürülmüştü.Yakın tarihte 15 Temmuz'u gerçekleştiren Fetö ve benzeri terör örgütlerinin de dayanağı hep 12 Eylül olmuştur. Cumhuriyeti kuran Cumhuriyet Halk Partisi, kurulduğu günden bu yana demokrasinin kalesi, hak ve özgürlüklerin teminatı olarak emperyalizme karşı mücadele etmiştir. CHP olarak darbelerin karşısında olmaya, demokrasi mücadelemizi kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz. Darbe karanlığından kurtuluşun tek yolu gerçek demokrasiden, gerçek anlamda hak, hukuk ve adaletin tesis edildiği bir Türkiye'den geçiyor. Darbecileri bir kez daha lanetliyor, Atatürk ilke ve devrimlerinin ışığında demokrasi, hak, hukuk, adalet mücadelemizi yurtsever halkımızla sonuna kadar sürdürme kararlılığımızı yineliyoruz”