“BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE, ÇOK SESLİLİĞE DARBE VURULDU” | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA

ÇUKUROVA’DA ÇOCUKLAR ŞİMDİ DAHA MUTLU

Gündem, Sağlık, Yerel Haberler

“BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE, ÇOK SESLİLİĞE DARBE VURULDU”

Bu haber 21 Ekim 2022 - 19:35 'de eklendi ve 112 views kez görüntülendi.

Adana Baro Başkanı Av. Semih Gökayaz, RTÜK’ün TELE1 ekranlarına üç gün kapatma cezası verilmesine tepki gösterdi.

 

Av. Gökayaz açıklamasında, “Anayasa’nın Basın Hürriyeti başlıklı 28. maddesinde “Basın hürdür, sansür edilemez” denilerek basın özgürlüğü teminat altına alınmıştır.

 

RTÜK bugün bir kanalın yayın ihlalini değil, çok sesliliğe, düşünce özgürlüğüne bakışını oyladı. Demokrasinin temel unsurlarından biri olan özgür, bağımsız ve tarafsız basın karartıldı.

 

Basın özgürlüğü karşıt fikirlerin ifadesi için zorunlu koşuldur. Bu koşul olmazsa, gazetecilik yapılamaz. Muhalif görülen kişi ve kurumların, sırf kimlikleri ve düşünceleri yüzünden cezalandırılmaları kabul edilemez.

 

Halkın haber alma ve anayasal haklara saldırı oluşturan, demokrasi, basın ve ifade özgürlüğüne dair ağır bir darbe olarak nitelediğimiz bu kararı protesto ediyor, kınıyoruz.

 

Danıştay 13. Dairesi, RTÜK’ün aynı maddeden verdiği cezayı ‘Kurulun basın özgürlüğüne yapılan müdahalesinin demokratik bir toplumda gerekli olmadığı’ gerekçesiyle iptal etmiş olmasına rağmen RTÜK’ün mahkeme kararlarını yok sayarak hukuksuzlukta ısrar etmesi kabul edilemez.

 

RTÜK’ün bu kararı da iptal edilecektir. Düşünce özgürlüğünün gereği bunu zorunlu kılmaktadır. olarak, yasaklara karşı hep beraber mücadele etmeye devam edeceğiz. Ağır düzenlemeler getiren SANSÜR YASASI’nın da karşısında susmayacağız.” İfadelerine yer verdi.