BARINMA SORUNUMUZ | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA

CHP’Lİ ŞEVKİN MECLİSTE İKİNCİ KEZ ANT İÇTİ

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

Ayhan Barut, Gazi Meclis’te yemin etti

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

Ayhan Barut, Gazi Meclis’te yemin etti

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

BARINMA SORUNUMUZ

Bu haber 06 Nisan 2023 - 8:17 'de eklendi ve 166 views kez görüntülendi.

Memleketimin ;
Tüm siyasi yetkililerine,
Kamu kurum ve kuruluşlarının yetkililerine,
Sivil toplum kuruluşlarının yetkililerine sesleniyorum..
Bugün içinde bulunduğumuz ve üresi dahi bilinmeyen bir süreç yaşamaktayı.
Yaşanan bu belirsizlik , lokal çalışmalar ve projeler ile iyileştirilemez ve onarılamaz .
Önümüzdeki seçim süreci de yapılacak olan çalışmaların tamamını sekteye uğratmıştır.
Bu eleştirim sadece iktidar partisi için değil, tüm siyasi partileride kapsamaktadır.
Doğal olarak siyasi partiler kendi seçim çalışmalarının derdine düşmüşler ve haklı olarak da girecekleri bu seçimi kazanabilmenin çalışmalarını yapmaktadırlar ve bu durum demokrasinin gereğidir.
Fakat,yıkılmış ve yok olmuş bu şehirlerimizde yeniden hayata katılmayı, yaşamayı bekleyen umut eden milyonlarca insanın sorunları günbegün artmaktadır.
Bu sorunların en önemlisi de BARINMA sorunudur.Barınma sorunu çözülmeden hiçbir sorun çözülemez. Lokal, günübirlik çözümler yetersiz ve kısır bir çelişkiden öteye gitmez gidemez.
BARINMA sorunu ızlı bir şekilde çözüme kavuşturulmaz ise bu şehirler ayağa kalkmaz kalkamaz.İnsanların tekrardan bu şehirlere dönüşlerini sağlamak için ve dönüş yapan bu insanların iş ve sosyal hayatlarına yeniden başlamasının sağlanması BARINMA sorunlarının giderilmesi ile başarılacaktır.
Görülen acı gerçek ise ; bu sorunu çözmesi gereken kurum ve kuruluşların yetersizliği ve belli belirsiz çalışmalardır .
Bu sorunu çözme noktasında bu memleketin namuslu iş adamlarına/özel sektöre gidilmesi gerektiğine inanıyorum. Kalıcı konutların bitirilmesi öyle bir-iki yılda bitirilecek bir iş olmadığını herkes biliyor ve görüyor.
Kalıcı konutlar yapılıp teslim edilene kadar geçici barınaklar yani ,konteynırlar için yerler tesbit edilmeli ve o yerlerin alt yapıları(kanalizasyon,elektrik,şu,yol vs) çalışmaları yapılarak, özel sektörün temin edeceği konteynırlar buralara yerleştirilmelidir.Buraların kiraları da devlet tarafından karşılanmalıdır.
BARINMA SORUNU'nun ivedi ve hızlı bir şekilde çözülmesi bu şehirlerin sosyal ve ekonomik yönden kalkınmasını ,iyileşmesini sağlayacaktır.
Diğer yandan,depremde ağır hasar alan şehirlerdeki esnafın ve depremzede insanların tamamının vergi, kredi ve kredi çları silinmeli veya uzun süre ertelenerek yapılandırılmalıdır.

YILDIRAY ÖZKUL

Yıldıray Özkulyildirayozkul@gmail.com