“Balcalı hastanesi kaderine terk edilmemeli | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web SitesiYeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

“Balcalı hastanesi kaderine terk edilmemeli

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesinin kaderine terk edilmemesi gerektiğini, ivedi olarak çözüm bekliyor.

Bu haber 17 Temmuz 2023 - 14:33 'de eklendi ve 100 views kez görüntülendi.

Ecz. Yalbuzdağ, “Balcalı hastanesi kaderine terk edilmemeli”

Adana Eczacı Odası (ADEO) Başkanı Ecz. Ö. Mürsel Yalbuzdağ, 6 Şubat 2023 tarihinde depremde zarar gördüğü için tahliye edilen Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesinin kaderine terk edilmemesi gerektiğini, ivedi olarak çözüm beklediğini söyledi.

BALCALI, BÖLGEMİZİN EN KÖKLÜ HASTANESİ

ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesinin bölgenin en köklü, referans hastane konumunda olduğunu hatırlatan ADEO Başkanı Ecz. Ö. Mürsel Yalbuzdağ, yaptığı açıklamada “Depremin en yakın tanığı olarak yaşananların içler acısı olduğunu, binlerce insanımız yaşamını kaybederken binlercesinin de yaralandığını gördük. Evsiz barksız kalanlara birde eğitimsiz insanlar eklenmemelidir. Bölgemizin köklü, referans hastane konumunda bir çok vatandaşımızın teşhis ve tedavi merkezi ve sağlığın can damarı olan depremde fiziki olarak zarar gören Balcalı Hastanesi acil çözüm beklemektedir.”

EĞİTİM-ÖĞRETİM FAALİYETLERİ AKSAMAMALI

Her zaman insan sağlığını önceleyen bir yapıda olduklarını da ifade eden Başkan Yalbuzdağ, “Biz eczacılar ilacın ucuz ve ulaşılabilir olmasını savunduğumuz gibi kaliteli eğitimide savunuyoruz. Bu anlamda Balcalı hastanesi kaderine terk edilmemelidir. Onarım gerekiyorsa biran önce onarım yapılmalı, yeniden inşa edilmesi gerekiyorsa biran önce yeniden yapılmalıdır. Hem Eğitim – Öğretim faaliyetlerinin aksamaması, hem de vatandaşımızın sağlığı için bu şarttır. Yetkililerin buna acil olarak çözüm üretmesini bekliyoruz.”

REÇETE TEMİN VE HASTA DANIŞMA BÜROMUZ HİZMETE DEVAM EDEBİLMELİ

Başkan Ecz. Yalbuzdağ, “Adana Eczacı Odası olarak uzun yıllar ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimliğimiz ile işbirliği yaparak, Adana Eczacı Odası, Reçete Temin ve Hasta Danışma Büromuz Balcalı Hastanesi’nde hizmet vermekte idi. Deprem sonrası hastanenin bölgenin farklı yerlere taşınması bu hizmeti aksatmış, hastaların hayat kurtaran ilaçlara erişimi zorlaşmıştır. Balcalı hastanesi acil olarak depreme dayanıklı, sağlam hale getirilerek tekrar hizmet vermesi elzemdir. Hastalara çok önemli kolaylık sağlayan ADEO Reçete Temin ve Hasta Danışma Büromuz hizmete devam edebilmelidir.” diye konuştu.