Bakan Dönmez, Niğde’de elektrik ve doğalgazı kesilen abone sayılarını açıkladı | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA

SANKO OKULLARI’NIN TENİS BAŞARISI

Gündem, Spor, Yerel Haberler

Yüreğir Belediyesi’nden Ramazan’da Gıda Desteği

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

Bakan Dönmez, Niğde’de elektrik ve doğalgazı kesilen abone sayılarını açıkladı

CHP Milletvekili Gürer’in önergesini yanıtlayan Bakan Dönmez, Niğde’de elektrik ve doğalgaz faturalarını ödeyemediği için yasal işlem başlatılan abone sayısı açıkladı…

Bu haber 14 Mart 2023 - 10:53 'de eklendi ve 62 views kez görüntülendi.

Bakan Dönmez, Niğde’de elektrik ve doğalgazı kesilen abone sayılarını açıkladı 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Niğde’de 2022 yılının ilk 11 ayında borcundan dolayı 231 abonenin elektriğinin, 3 abonenin ise doğalgazının kesildiğini açıkladı. 

Bakan Dönmez aynı süre içinde  elektrik borcundan dolayı 226 abone, doğalgaz borcundan dolayı da 59 abone için  yasal takip işlemi başlatıldığını açıkladı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına yönelttiği 2 ayrı soru önergesiyle borcundan dolayı elektrik ve doğalgazı kesilen abone sayısı ile borçlarını ödeyemediği için haklarında yasal takip başlatılan abone sayısının açıklanmasını istedi.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, soru önergelerinde şu soruların yanıtlanmasını istedi:

“  Niğde ili elektrik abonesi sayısı kaçtır?

2021 ve 2022 yıllarında Niğde ilinde hane, işyeri ve sulama suyu elektrik ödemesi yapılamadığı için elektriği kesilen abone sayısı kaçtır?

Niğde ilinde elektrik tutan ödeyemediği için icra işlemi başlatılan abone sayısı kaçtır?

Son iki yılda Niğde ilinde ödenmeyen elektrik borcu toplamı ne kadardır?

Niğde ilinde toplam doğalgaz abonesi sayısı kaçtır? Doğal gaz erişimi olmayan köy, kasaba ve ilçe sayısı kaçtır? Doğal gaz erişimi olmayan köy kasaba ve ilçeler hangileridir?

2021 ve 2022 yıllarında Niğde ilinde doğalgaz faturası ödemesi yapılamadığı için doğal gazı kesilen iş yeri ve hane sayısı kaçtır?

Niğde ilinde doğal gaz tutarını ödeyemediği için icraya verilen abone sayısı kaçtır?

Son iki yılda Niğde ilinde ödenmeyen doğal gaz borcu toplamı ne kadardır?”

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergelerini yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Niğde ilinde 2021 yılının Ocak ayından 2022 yılının Kasım ayı sonuna kadarki dönemde her dönem sonu itibarıyla borcu ödenmediği için elektriği kesik olan aboneler ile süreç içerisinde yasal takip işlemi başlatılan abonelere ilişkin verileri açıkladı.

Bakan Dönmez,  Niğde’de 2021 yılında  borcundan dolayı elektriği kesik abone bulunmadığını,  2022 yılının ilk 11 ayında ise  231 abonenin elektriğinin kesildiğini belirtti.

2021 yılında borcundan dolayı 231 abonenin doğalgazının kesildiğini açıklayan Bakan Dönmez,  2022 yılının ilk 11 ayında ise borcundan dolayı doğalgazı kesilen abone sayısını 3 olarak belirtti.

2021 yılında elektrik borcundan dolayı yasal işlem başlatılan abone sayısını  447 olarak ifade eden Bakan Dönmez,  2022 yılının ilk 11 ayında ise bu rakamın 226 olarak belirlendiğini söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez,   doğalgaz borcundan dolayı yasal işlem başlatılan abone sayısının 2021 yılı için  226, 2022 yılının ilk 11 ayı için de  59 olduğunu ifade etti.

Bakan Fatih Dönmez, “Niğde ilinde elektrik abonelerinin 2021 yılının Ocak ayından 2022 yılının Kasım ayı sonuna kadarki dönemde toplam tahsilat oram yüzde 97.58 olurken bu oran doğal gaz abonelerinde yüzde 99.04 olarak gerçekleşmiştir” açıklamasında bulundu.