Bağ-Kur'lular İlaç Alamıyor | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Bağ-Kur’lular İlaç Alamıyor

Bu haber 05 Nisan 2020 - 11:33 'de eklendi ve 10 views kez görüntülendi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, İçişleri Bakanlığı’nın “Koronavirüs Tedbirleri” genelgesi kapsamında, ülke genelinde 149 bin 382 işyerinin kapatıldığını hatırlattı. 149 bin 382 esnaf ve çalışanlarının işsiz kaldığını kaydeden Bulut, “İş yeri kapatılan esnafın, dükkanında günlük giderleri ile evinin geçimini sağlıyordu ancak çalışamadığı için evine ekmek götüremiyor. Birçoğu da kredi borçlarını ve Bağ-Kur primlerini ödeyemez halde” dedi.
SGK, İLAÇLARI KARŞILAMIYOR
Özellikle prim borcunun esnaf ve sanatkarların sağlığını tehdit etiğini belirten Bulut, esnafın sağlık kuruluşlarında muayene olabildiğini ancak iki aydan fazla sigorta prim borcunu geciktirdiğinde ilaçların Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmadığını bildirdi. “İş yeri zaten kapalı nereden bulup ödeyecek bu parayı hiç kimse düşünmüyor. Esnafın içinde, koronavirüse karşı yüksek risk grubu olduğu kesinleşen astım, şeker, kalp-damar, tansiyon kronik hastalığı olan var. Bu hastaların düzenli olarak ilaç kullanması gerekiyor” ifadelerini kullandı.
İLACA ERİŞİMİN ÖNÜ AÇILSIN
Esnaf ve sanatkarların ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin mağdur olmaması, halk sağlığını tehdit eden virüsün kontrolü için ilaca erişim konusunda acil bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu kaydeden Bulut, esnafın da diğer vatandaşlar gibi katılım payı ödeyerek ilaca erişiminin önünün açılması için çağrı yaptı.