Ayhan Barut’tan ayçiçeğinde ithalat tepkisi | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web SitesiYeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

CHP ADANA SİVAS DAVASI BASIN BÜLTENİ

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

ADANA HAYVAN BAKIMEVİ

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

SEYHAN’I GELECEĞE HAZIRLIYOR

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

Ayhan Barut’tan ayçiçeğinde ithalat tepkisi

Bu haber 20 Ekim 2022 - 20:22 'de eklendi ve 321 views kez görüntülendi.

ADANA- (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Avrupa Birliği ve bir çok ülkeden yapılan yağlık ithalatında gümrük vergisinin yüzde 27'den yüzde 5'e düşürülmesini sert özlerle eleştirdi. AKP iktidarıın ithalat sevdasının artarak sürdüğünü aktaran Barut, “Maliyetler 3-5 kat artarken çiftçinin ürününü maliyetin altında kurda kuşa yem eden AKP iktidarı, çiftçiyi ve tarımı desteklemediği gibi adeta ölüm fermanını imzalayarak ithalatta gümrük vergisini düşürüyor. Bu yanlış karardan dönülsün” dedi.

“KÖTÜLÜKTEN VAZGEÇİN”

İthalat Rejimi Kararında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı'na göre, Malezya, Güney Kore, Avrupa Birliği, Birleşik Krallık, Gürcistan ve Singapur'un da aralarında bulunduğu birçok ülkeden ithal edilen ayçiçeği tohumunda gümrük vergisi oranının yüzde 5 olarak uygulanacağını aktaran Ayhan Barut, Bosna Hersek'ten ayçiçeği ithalinde ise gümrük vergisi alınmayacağını hatırlattı. Söz konusu kararın 7 gün sonra yürürlüğe gireceğini ifade eden Barut, “Şimdi Avrupa, Gürcistan, Güney Kore, Malezya, Venezuela, D-8 ülkeleri ve diğer ülkelerden yapılan yağlık ayçiçek ithalatında gümrük vergisi yüzde 27'den yüzde 5'e düşürüldü. Bu vahim yanlışı niye ısrarla yapıyorlar? Çiftçiye ve ülke tarımına kötülük yapmaktan vazgeçin” diye konuştu.

“İTHALATI DEĞİL İHRACATI ÖNCELEYİN”

Ayçiçeği üretiminde maliyetlerin en az 3-5 kat arttığını dile getiren Ayhan Barut, şunları kaydetti:
“Geçen sene bu zamanlar 6-7 lira olan mazotun fiyatı 30 liraya dayandı. Ayçiçeği üreticimiz bu sene bir kilosunu 14-15 liraya aldığı gübreyi tarlalarında kullandı. Maliyetler katlanırken ürün fiyatı adeta yerinde saydı, çiftçimiz mağdur oldu. Geçen sezon Ukrayna-Rusya arasındaki savaştan kaynaklı yağ krizi yaşanmıştı. Ülkemizde yaşanan yağ krizinin ve bu utanç manzarasının tek sebebi olan AKP iktidarı hala yanlış yapmaya devam ediyor. AKP yerli üretimi desteklemediği ve yerli çiftçiye ürettirmediği için ayçiçeğinde ithalata bağımlıyız. Oysa ülkemizde yeterli üretim imkanı var. Türkiye'de 600 bin hektar alanda ayçiçeği üretiliyor ve 2 milyon ton civarında üretimimiz var. Ülkemizin ihtiyacı ise 3.5-4 milyon ton civarında. Her yıl 1 milyon tonun üzerindeki ithalat nedeniyle 1 milyar dolardan fazla para dışarıya gidiyor. Ayçiçeği üretiminde yeterliliğimiz sağlanmalı, yağda dışa bağımlılığımız bitmeli. Bu açıdan ayçiçeği ithalatında gümrük vergisini düşürmek yerine üretime ve üreticiye destek verilmeli. İthalatı değil ihracatı önceleyen ımlar atılmalı, bu tarihi yanlıştan dönülmelidir.”