Ayhan Barut’tan aşı çağrısı | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA
http://evdekal.adana.bel.tr/saglik/covid-19-nedir

Ayhan Barut’tan aşı çağrısı

Bu haber 01 Haziran 2021 - 15:29 'de eklendi ve 9 views kez görüntülendi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, daha fazla zaman geçirmeden tarım ve gıda alanındaki herkesin, ziraat mühendislerinden çiftçilere hepsinin aşılanması için iktidarı göreve çağırdı. Salgınla mücadelede tarımsal üretim ve gıda güvenliğinin önemine dikkat çeken Barut, “Bu nedenle tarımsal üretimin sürdürülebilirliği için ziraat mühendislerinden çiftçilere, gıda mühendislerinden sektördeki tekniker, teknisyen ve tüm çalışanlara dek herkesin acilen aşılanması gerekiyor” dedi.

“HERKES AŞILANMALI”

Türkiye’de pandemiyle mücadelede 15 aydan fazla bir sürenin geride kaldığını, salgın nedeniyle çok ciddi ekonomik, sosyal ve kültürel sorun yaşandığını dile getiren CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, “Aşı temini için yapılan anlaşmalar olsa da, toplum hala istenilen düzeyde aşılanamadı. Toplumun her kesimi gibi tarım ve gıda sektöründe faaliyet gösterenler ile çalışanların da hızla aşılanması gerekiyor” diye konuştu.

ACİL ÇAĞRI

Salgın döneminde tarımın ve güvenli gıdaya erişimin öneminin çok daha ileri boyutlarıyla görüldüğüne işaret eden Ayhan Barut, iktidarı sorumlu davranıp harekete geçmeye çağırarak, şunları kaydetti;
“Sağlık Bakanlığınca Ocak ayında yayınlanan ‘Aşıda Öncelikli Gruplar Tablosunda’ gıda üretim zincirinde yer alanlar ikinci öncelikli gruplar arasında sayılmıştır. Farklı meslek grupları aşılamada öncelikli sıraya alındığı halde emek yoğun bir alan olan tarım ve gıda sektörü çalışanlarının aşılanması henüz gündeme bile gelmemiştir. Ziraat mühendislerinden çiftçilere, gıda mühendislerinden sektördeki tekniker, teknisyen ve tüm çalışanlara dek herkesin acilen aşılanması gerekiyor. Unutulmasın ki, gıda üretiminin kesintiye uğramaması ve artarak sürdürülmesi, bütün sektör çalışanlarının sağlığını idame ettirebilmesine bağlıdır.”