Atama bekleyen Ziraat Mühendisleri, Veteriner Hekimler ve Gıda Mühendislerinin istihdamı hakkında soru önergesi. | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Atama bekleyen Ziraat Mühendisleri, Veteriner Hekimler ve Gıda Mühendislerinin istihdamı hakkında soru önergesi.

Bu haber 23 Ekim 2018 - 20:06 'de eklendi ve 27 views kez görüntülendi.

Milletvekili Sn. İsmail KONCUK, eski Tarım ve Orman Bakanı tarafından Şubat ve Mayıs aylarında söz verilen atama bekleyen, hayatları ertelenmiş, mağdur edilen Ziraat Mühendisleri, Veteriner Hekimler ve Gıda Mühendislerinin istihdamının neden gerçekleşmediği hakkında Tarım ve Orman Bakanı Sn. Bekir PAKDEMİRLİ ve Hazine ve Maliye Bakanı Sn. Berat ALBAYRAK’ a ayrı ayrı soru önergesi yöneltti. Milli projeler kapsamında taşrada birçok ilçede personel ihtiyacı olmasına rağmen neden atamalar yapılmıyor, bu insanların hayatlarını ertelemeye kimsenin hakkı yok dedi. Bu konun takipçisi olacağını belirtti.
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Aşağıdaki sorularımın Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat ALBAYRAK tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim. 22/10/2018

İsmail KONCUK
Adana Milletvekili

Tarım ve Orman Eski Bakanı Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba, ziraat mühendisi, veteriner hekim, gıda mühendisleri istihdamı için şubat ayında 10 bin 551 kişinin Bakanlık ailesine katılmasına yönelik ilgili kuruluşlara gerekli yazıyı yazdıklarını belirterek, atama bekleyenleri umutlandırmıştır. Mayıs ayında katıldığı ‘’Tarıma Değer Katanlar” yarışması ödül töreninde konuşan Fakıbaba’ya konunun hatırlatılması üzerine “Bir kez daha yazı gönderdik, konuyu takip edeceğiz” demiştir.
Bu bağlamda;
1.Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak Şubat ve Mayıs aylarında Tarım ve Orman Bakanlığının personel talebini karşılamak için alımları neden yapılmamıştır?

2.Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 10551 kişilik Personel alım talebi şuan Devlet Personel Başkanlığı’nda bekliyor; personel alımı hangi gerekçe ile bekletilmektedir, seçim yatırımı için ise atama bekleyen umutları ertelenmiş vatandaşları mağdur etmeye gerek var mıdır?

3.Milli projeler kapsamında istihdam bir zorunluluktur, hem personel ihtiyacı fazla hem de doğuda birçok ilçe personel eksikliği yaşamaktadır, bununla ilgili atamalar ve alımlar hangi tarihte yapılacaktır?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Aşağıdaki sorularımın Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir PAKDEMİRLİ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim. 22/10/2018

İsmail KONCUK
Adana Milletvekili

Tarım ve Orman Eski Bakanı Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba, ziraat mühendisi, veteriner hekim, gıda mühendisleri istihdamı için şubat ayında 10 bin 551 kişinin Bakanlık ailesine katılmasına yönelik, ilgili kuruluşlara gerekli yazıyı yazdıklarını belirterek, atama bekleyenleri umutlandırmıştır. Mayıs ayında katıldığı ‘’Tarıma Değer Katanlar” yarışması ödül töreninde konuşan Fakıbaba’ya konunun hatırlatılması üzerine “Bir kez daha yazı gönderdik, konuyu takip edeceğiz” demiştir.
Bu bağlamda;
1.Tarım ve Orman Bakanlığı olarak Şubat ve Mayıs aylarında personel talebini karşılamak için Maliye Bakanlığından kadro istemenize rağmen alımlar neden yapılmamıştır?

2.Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 10551 kişilik personel alım talebi şuan Devlet Personel Başkanlığı’nda hangi gerekçe ile bekletilmektedir, seçim yatırımı için ise atama bekleyen hayatları ertelenmiş vatandaşları mağdur etmeye gerek var mıdır?

3.Milli projeler kapsamında istihdam bir zorunluluktur, hem personel ihtiyacı fazla hem de doğuda birçok ilçe personel eksikliği yaşamaktadır, bununla ilgili atamalar ve alımlar hangi tarihte yapılacaktır?

4.Üreticilerin, veteriner hekimlerin takibine verilmediği takdirde yakın zamanda yaşanan şarbon gibi insan sağlığını da tehdit eden hastalıkların artacağı bir gerçektir. Hayvanlar hastalandığında, hastalanan hayvanların kolay ve hızlı bir şekilde veteriner hekimlere ulaştırılması gerekir. Bunları dikkate alıyorsanız veteriner hekim atamaları neden yapılmıyor?