AKLINIZDAKİ SORULARI ADANA DEPREMİNDE SİTESİ YIKILMAYAN O MÜTEAHHİTE SORDUM | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web SitesiYeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

AKLINIZDAKİ SORULARI ADANA DEPREMİNDE SİTESİ YIKILMAYAN O MÜTEAHHİTE SORDUM

Bu haber 18 Şubat 2023 - 20:36 'de eklendi ve 376 views kez görüntülendi.
Deprem ırasında yaylanmayı sağlayan sismik izolatör konusu çok rağbet görmeye başladı insanlar “acaba biz de evimize taktırsak mı” diye düşünürken…
Ben de binalara izolatör takan ve Adana'daki depremde yıkılmayan sitelerden biri olan Kurtuluş Sitesinin müteahhiti Suphan Yatırım Holding Yön. Kur. Başk. Sn. Ergun Ozkan ‘a sordum:
❓Tek kurtuluş İzolatör mü? tek çare perde, tek çare radye temel mi?
“Hayır!” dedi Ergun bey.
💬Evet bunlar depremde yıkılmayı önleyici faktörler arasında ilk sırada yer alıyor gibi görünse de temelin demirin çimentonun nasıl ve şekilde kullanıldığı, kolon sayısı dahil, projenin nasıl çöüldüğü de çok önemli! En başta zemin toprak nasıl? o daha önemli? Hayattaki her şey temele bağlıdır! temeli kuvvetli olanı hiçbir güç yıkamaz.
❓Ben ev alacak olsam, o evin depreme dayanıklı olup olmadığını nasıl anlarım, nereden başlarım?
💬 Önce Çevre ve Şehircilik Bakanlıpının illlerdeki ürolarından o binanın geçmiş projesine bakarak karot almanız gerekir ama bu da tek başın yeterli değil çünkü Beton toprağın altında kimse göremez. Onu görecek kişiler belli! Müteahhit, mühendis ve yapı denetim.. İzolatörü, perdeyi kolonu görürsünüz ama temeli göremezsiniz!
Ve yapı denetim firmalarının pek çoğu sadece numune alır oysa temel atılırken adım adım o temelin başında durmalıdır. Belediyeler zaten rayiçle para kazanma derdinde. Burada kaderiniz müteahhitin kişiliğine vicdanına etiğine kalıyor yani biraz şansa da..
❓İzolatör sistemi için binanın kaç katlı olması gerek kat sınırlaması var mı? İzolatör eski binalara da sonradan takılabilir mi? Ve bunun daire başına maliyeti nedir?
💬 binada müteahhite maliyeti arsa ve kata ve kolon sayısına göre değişir ortalama 5 katlı bir apartmanda %10 gibi artış olur. Eğer eski bir apartmana takılacaksa o da yine kolon sayısı ve zeminin nasıl olup olmadığıyla ilintili değişkenlik gösterir o da ortalama kesin olmamakla beraber daire başına 500-600 bin düşer.”
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
APARTMAN YÖNETİCİSİ KONUŞTU:
Ergun Bey'in Adana Çukurova Yurt Mahallesinde bulunan Kurtuluş sitesinin eski yöneticisi Eray beyle konuştum.
💬 “Bizim 3 bloklu sitemiz depremde yıkılmadı ben kendi oturduğum blok için konuşursam sadece duvarlarda biraz ufak çatlaklar var ama kolonlarımız sağlam çok iyi durumda. Radye temel varmış bizim binada. Buna rağmen tedbiri elden bırakmayıp kontrol ettirmek için müracaat ettim. Ben alırken bu tür şeylere bakmadım maalesef ama şansımıza sağlam çıktı sevindik şükrettik” dedi..