Adana'da yetişen yer fıstığının desteklemesi hakkında. | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Hazırlık Maçı

YEREL HABERLER

Adana’da yetişen yer fıstığının desteklemesi hakkında.

Bu haber 24 Kasım 2018 - 10:54 'de eklendi ve 23 views kez görüntülendi.

Aşağıda yer alan sorularımın, Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir PAKDEMİRLİ tarafından cevaplandırılmasını talep eder, saygılar sunarım. 21/11/2018        

 

 

Ülkemizde yetişen yerfıstığının %60 ilimizde üretilmektedir. Üretim başta Ülkemizin Milli Ekonomisine katkı sağlamakta, ’da, özellikle üretim yarısını teşkil eden, Ceyhan Bölgesine önemli ekonomik katkı sağlamaktadır.

Üretici sadece çerezlik kullanım ticaretine mahkûm edilmekte; sanayide yağ ve yem hammaddesi olarak kullanılsa bile yağlı tohum desteklemesine alınmamaktadır. Buna bağlı olan üretici, destekleme alamadığı için zor durumda kalmaktadır ve yerfıstıkları depolarda kaderine terk edilmiş durumdadır.

Bu bağlamda;

 

  1. Geçtiğimiz yıllarda Karadeniz Bölgesinde yaşanan sıkıntıda Toprak Mahsulleri Ofisi alım yaparak üreticiyi rahatlatmıştır, aynı çalışmayı Adana’da yaşanan zorluklar için de bir çalışmanız var mı?

 

  1. Ülkemizin kalkınmasında önemli ekonomik katkı sağlayan Adana İlimizde yaşanan bu soruna olarak, yağlı tohum destekleme kapsamına alınması için bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?