Adana’da kaçak tütün operasyonu: Bedeli çok ağır | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA

Adana’da kaçak tütün operasyonu: Bedeli çok ağır

Bu haber 11 Mayıs 2022 - 13:12 'de eklendi ve 86 views kez görüntülendi.

Adana polisinin gerçekleştirdiği kaçak tütün operasyonunda 3 bin 295 kilo tütün, 3 milyon 159 bin 710 sigara sarma kağıdı, 240 bin makaron ile 76 kilo nargile tütünü ele geçirilirken 3 kişide gözaltına alındı.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, kaçakçılara göz açtırmıyor. Adana’da, 2 farklı adreste operasyon yapıldı. Durdurulan bir TIR´da arama ekipler, 3 bin 295 kilo tütün, 3 milyon 159 bin 710 sigara sarma kağıdı, 240 bin makaron ile 76 kilo nargile tütünü ele geçirdi. Operasyon kapsamında 3 zanlı gözaltına alındı. Ülke genelinde kaçak tütün faaliyetinin 25 milyarın üzerinde bir vergi kaybına olduğu belirtilirken, dikkat çeken bir Adana ayrıntısı da ortay açıktı. Adana’nın yasadışı tütün ticaretinde Türkiye ortalaması üzerinde bir olduğu da sızan bilgiler arasında.

2018 yılından bu yana dışı tütün satan noktaların 90’a yakın büyüme gösterdiği belirtiliyor.

Özellikle esnaf bu durumun düzeltilmesi için cezai yaptırımın uygulanması konusunda sesini duyurmak isteyen esnaf kesimi, başka türlü ayakta kalamayacaklarını belirterek Adana’nın sadece kaçak tütün için değil, diğer kaçak ürünler için de cazibe merkezi olmasından endişe duyuyor.