ADANA’DA ANTİK LUVİ KÜLTÜR MERKEZİ AÇILIYOR | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web SitesiYeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Toplumsal şiddet bitsin artık”

Genel, Gündem, Sağlık, Siyaset, Yerel Haberler

“Bahçede 2, markette 20 lira”

Genel, Siyaset, Yerel Haberler

ADANA’DA ANTİK LUVİ KÜLTÜR MERKEZİ AÇILIYOR

Luvilavant ve Seyhan Belediyesi işbirliğiyle, Çukurova’da Milattan Önce (MÖ) 2200’lü yıllarda yaşamış Luviler’in kültürel yaşamı günümüze aktarılıyor.

Bu haber 18 Haziran 2023 - 11:29 'de eklendi ve 127 views kez görüntülendi.

Kültür-turizm hayatına yepyeni bir bakış açıı geliyor

ve Luvilavant işbirliğiyle Adana Büyüksaat Civarı'nda hayata geçirilen “Antik Luvi Kültür Merkezi” 20 Haziran 2023 Salı günü saat 18.00'da açılıyor. Adana'nın yeni turizm bölgesi , yepyeni bir kültür ve turizm merkezine kavuşuyor. Antik çağın dünyadaki en önemli temsilcilerinden olan Hitit İmparatorluğu'nun yıkılma sürecinde dahi Anadolu'da yaklaşık 500 sene Luvice konuşulduğu artık bilim dünyası tarafından kabul edilirken Luviler'in yaşamı, kültürü gelecek kuşaklara aktarılıyor.

Anadolu'nun eşsiz kültür mozaiğini farklı kültürlere geçirgenliğini sağlayarak medeniyetlerin gelişmesine katkı ve hizmet eden Luvilerin yaşamını sergileyen kültür merkezi, Adana'ya ve Türkiye'ye bu alanda yeni bir çehre kazandıracak.

Anadolu'da yüzyıllarca yaşamış Luvi halkını ve kültürünü tanıtmak ve turizme kazandırmak üzere yola çıkan Luvilavant Kurucusu Berman Mantı ile Akif Kemal Akay'ın üzerinde çalıştığı proje tamamlandı.

Yaklaşık olarak Milattan Önce (MÖ) 2200'lü yıllarda Anadolu'da yaşamış en eski ve önemli halk olan Luviler'in çalışkan ve üretkenliğini başta Adana olmak üzere tüm Türkiye'ye ve dünyaya tanıtmak istediklerini vurgulayan Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, “Yüzyıllarca bu topraklarda kültür hizmeti veren Luvi Medeniyeti'ni günümüze taşıyacak olmanın heyecanını yaşıyoruz. Seyhan Belediyesi olarak Luvilavant ile birlikte gerçekleştirdiğimiz ‘Antik Luvi Kültür Merkezi', Adana ve Türkiye'nin kültür ve turizm hayatına kazandırılmış çok önemli bir eser olacak” diye konuştu.

LUVİ KÜLTÜRÜ GELECEK KUŞAKLARA AKTARILACAK
Açılış öncesi heyecanını gizlemeyen ve tüm Adanalıları bu önemli buluşmaya davet eden Luvilavant Kurucusu Berman Mantı ise Luvi varlığının Orta ve Güney Anadolu'nun yanı sıra MÖ 1400 yıllarında Çukurova'da kurulduğu bilinen Kizzuwatna Krallığı'nda en güçlü şekilde temsil edildiğinin araştırmacılar tarafından kanıtlandığını dile getirdi.

Adana Büyüksaat'te uzun çalışmalar sonucunda kurulan ve 20 Haziran 2023 Salı günü saat 18.00'da açılışı yapılacak ‘Antik Luvi Kültür Merkezi'nin o dönemin ruhunu yansıtacağını kaydeden Berman Mantı, “Seyhan Belediye Başkanımı Akif Kemal Akay'a duyarlılığı için teşekkür ediyorum. Seyhan Belediyesi ile işbirliğinde hayata geçirdiğimiz kültür merkezinin yapımında bölgemizde başarılı çalışmalar yapmış Seyhan Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu (KUDEB) yetkileri önemli rol üstlendi. Ayrıca bölgemizde yaşayan dünyaca ünlü Hititolog Prof. Dr. Ahmet Ünal da proje danışmanlığını yaptı” dedi.