ADANA BAROSU, AVUKATLIK MESLEĞİNİN ONURUNA VE KUTSALLIĞINA AYKIRI ŞEKİLDE DİYALOGLAR İÇEREN “YARGI” ADLI DİZİYİ RTÜK’E ŞİKAYET ETTİ | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA

SANKO OKULLARI’NIN TENİS BAŞARISI

Gündem, Spor, Yerel Haberler

Yüreğir Belediyesi’nden Ramazan’da Gıda Desteği

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

ADANA BAROSU, AVUKATLIK MESLEĞİNİN ONURUNA VE KUTSALLIĞINA AYKIRI ŞEKİLDE DİYALOGLAR İÇEREN “YARGI” ADLI DİZİYİ RTÜK’E ŞİKAYET ETTİ  

Bu haber 18 Kasım 2022 - 15:01 'de eklendi ve 85 views kez görüntülendi.

Barosu, Avukatlık mesleğini küçük düşürücü ithamlar ve avukatlık mesleğinin kutsallığına aykırı şekilde diyaloglar nedeniyle Kanal D isimli özel televizyon kanalında yayınlanan “YARGI “ adlı diziyi  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) şikayet ederek, kanal hakkında gerekli cezai müeyyidenin uygulanmasını, bu yöndeki yayınların durdurulmasını talep etti.

Baro Başkanı Av. Semih Gökayaz, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, şunları söyledi;

 

“Dizinin birçok bölümünde oyuncular arasındaki diyaloglarda Avukatlık mesleğini küçük düşüren ithamlar yapılmış ve avukatlık mesleğinin kutsallığına yakışır saygı ve güvene zarar verilmiş, Avukatların onur ve şahsiyetleri ayaklar altına alınmıştır.

Radyo ve Televizyonların kuruluş ve yayın hizmetleri hakkında kanunun 8. Maddesi, medya hizmet sağlayıcılarına; yayın hizmetlerinin insanlık onuruna ve özel hayatın gizliliğine saygılı olma ilkesine aykırı olamayacağını, kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremeyeceği yönünde vecibe yüklemiştir. TV dizisi hakkında Avukatlık mesleğinin onurunu, vakarını ve kutsallığını çiğnemek konusunda hiçbir tereddüt göstermeyen dizi ve adı geçen televizyon kanalı hakkında gerekli cezai müeyyidenin uygulanmasını, bu yöndeki yayınların durdurulması talebinde bulunduk.”