“99 yıllık gururumuz” | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA

Hukuk dünyasına 14 avukat katıldı

Genel, Gündem, Yerel Haberler

İsmail Koncuk basın açıklaması

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

“Kıyma bile 300 lira”

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

“99 yıllık gururumuz”

Bu haber 28 Ekim 2022 - 14:20 'de eklendi ve 127 views kez görüntülendi.

ADANA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Ayhan Barut, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı. Türkiye Cumhuriyeti’nin 99’uncu kuruluş yıldönümünü coşkuyla kutladıklarını belirten Barut, 29 Ekim’in en büyük bayram olduğuna dikkat çekerek, “İkinci yüzyıla girerken en büyük bayramımızı coşkuyla kutluyoruz. Ülkemizin kurucusu ve kurtarıcısı Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet ve özlemle anıyoruz” dedi.

“DEMOKRASİYLE TAÇLANDIRACAĞIZ”

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 99’uncu yıldönümü dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, büyük imkansızlıklar içinde görkemli bir kurtuluş mücadelesinin ardından kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin sonsuza dek yaşayacağını vurguladı. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümsüz eserlerine sahip çıkacaklarını, ilkelerine bağlı kalacaklarını ve ‘Tam bağımsız Türkiye’ ideali için mücadelenin hep süreceğini bildiren Barut, “Onca yokluk ve yoksunluğa inat kurtuluş destanının hemen ardından kurulan Cumhuriyetimiz, çağdaş bir medeniyet hedefiyle ülkemizin yarınlarını güvenceye aldı. Kimsesizlerin kimsesi olan Cumhuriyetimiz, 99 yıldır hak, hukuk, adalet ve özgürlüklerin, demokrasinin, kadın-erkek eşitliğinin teminatı, ülkemizin ve halkımızın güvencesi olmuştur. 99 yıllık gururumuz olan Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında ülkemizi mutlaka demokrasiyle taçlandıracağız” şeklinde konuştu.

“COŞKUYLA KUTLUYORUZ”

Büyük kahraman Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Benim iki büyük eserim var. Biri Cumhuriyet, diğeri Cumhuriyet Halk Partisi” dediğini anımsatan Barut, şunları kaydetti:
“Aklın ve bilimin rehberliğinde Cumhuriyet bugünlerimizin dayanağı, yarınlarımızın teminatı ve geleceğimize ışık tutan aydınlık bir penceredir. Cumhuriyetimiz aydınlıktır, çağdaşlıktır ve modern bir gelecektir. Ulu Önderimizin bize emanet ettiği Cumhuriyeti ve ölümsüz ilke ve eserlerini sonuna dek koruyup yaşatacağız. Bilinmelidir ki ne Cumhuriyetten ne de Atatürk ilke ve devrimlerinden asla taviz verilemez. Atatürk’ün de söylediği gibi ahlaki erdeme dayalı bir irade olan Cumhuriyetin ışığında var gücümüzle yürümeye devam edeceğiz. Tüm bu duygularla en büyük bayr