98 YIL ÖNCE CEDDİMİZ SAİMBEYLİ'DE AYDINLIĞA ULAŞMIŞTIR.. | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

98 YIL ÖNCE CEDDİMİZ SAİMBEYLİ’DE AYDINLIĞA ULAŞMIŞTIR..

Bu haber 17 Ekim 2018 - 17:03 'de eklendi ve 19 views kez görüntülendi.

CUMHURBAŞKANLIĞI SAĞLIK VE GIDA POLİTİKALARI KURULU ÜYESİ VE AKPARTİ ESKİ MİLLETVEKİLİ NECDET ÜNÜVAR SAİMBEYLİ’NİN KURTULUŞU SEBEBİ İLE BASIN MESAJI YAYINLADI

Ünüvar mesajında; 18 Ekim 1920’de düşman işgalinden Kurtulan ’nin 98. Kurtuluş yıl dönümü kutlu olsun.

Orta Anadolu’yu Akdeniz Bölgesi’ne bağladığı için stratejik bir coğrafi pozisyona sahip olan Saimbeyli tarih boyunca birçok işgale sahne olmuştur. Bunlardan sonuncusu ise Fransız işgalidir. 15 Temmuz gecesi Türk’ün nasıl ki karanlığa mahal vermeyeceğini gördüysek 98 yıl önce de ceddimiz Saimbeyli’de aydınlığa ulaşmıştır. Milletimizin bağımsızlığına olan tutkusu, yurdun dört bir yanında olduğu gibi Saimbeyli halkımız için de tezahür etmiş ve Yüzbaşı Doğan ve Kaymakam Saim Bey’in liderliğinde ilçe düşman işgalinden kurtarılmıştır.

1922 yılında ise Kaymakam Saim Bey’in gösterdiği kahramanlık vesilesiyle bu adı almış ve yeni bir ilçe olarak kurulmuştur.

Milletimizin bir daha o karanlık günleri yaşamaması dileğiyle tüm hemşerilerimin Kurtuluş gününü tebrik ediyor, başta Saim Bey ve Doğan Yüzbaşı olmak üzere kurtuluş yolunda canlarını seve seve feda eden şehitlerimize ve Gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum.