65 yaş üstü ve kronik hastalar grip aşısına ulaşamıyor | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web SitesiYeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Yeni Doğan Bebeklere ‘Hoş Geldin’

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

kültür sanat merkezi protokolü

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

ÇED BAŞKANI TEKBAŞ, GÜVEN TAZELEDİ

Adana Özel, Genel, Gündem, Yerel Haberler

DR. ANIL TANBUROĞLU ADAYIM DEDİ

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

65 yaş üstü ve kronik hastalar grip aşısına ulaşamıyor

Bu haber 29 Eylül 2022 - 11:02 'de eklendi ve 178 views kez görüntülendi.

CHP , 65 yaş üstü ve yüksek riskli kronik hastalığı olan yurttaşları grip aşısına ulaşamadığını bildirdi. Risk grubundaki birçok vatandaşa Aile Sağlık Merkezleri'nde Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden tanımlanan ücretsiz grip aşısının yazılmadığını kaydeden Bulut, “Aşı sınırlı sayıda getirildiği için eczanelerden grip aşısını parasıyla almak isteyenler de ‘yok' yanıtıyla karşılaşıyor. Sağlık Bakanlığı her yıl olduğu gibi bu yıl da planlamada sınıfta kaldı” dedi.

Milletvekili Burhanettin Bulut, eczanelerde grip aşısı temininde yaşandığını söyledi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın atanmasından bu yana her yıl aynı sorunun yaşandığını kaydeden Bulut, geçen sene grip sezonunda da vatandaşın aşı bulamadığını, salgının pik yaptığı dönemde eksik ve çok geç geldiğini, sezon bittikten sonra grip aşısı temininin yapıldığını hatırlattı.

HER YIL AYNI SORUN YAŞANIYOR

Her sonbaharda yaşanan sorunun artık kronikleştiğini kaydeden Bulut, 65 yaş üstü ve yüksek riskli kronik hastalığı olan yurttaşlar Aile Sağlık Merkezleri'ne gittiğinde Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden tanımlanan ücretsiz grip aşısının reçete edilemediğini bildirdi.  Daha önce 65 yaş üstüne direkt aşı yapılırken şimdi 65 yaş üstünün başka hastalıklarının da olması gerektiğine dikkat çeken Bulut, şöyle devam etti:

Sağlık Bakanlığı'nın uyguladığı skor tablosuna göre 5 ve üzerinde puanı olan hastalar “yüksek riskli” kabul ediliyor ve aşı reçete ediliyor. Örneğin sadece kalp rahatsızlığı olanlar aşı olamazken, kalp hastalığının yanında bir başka kronik rahatsızlığı olanlara ücretsiz aşı reçete ediliyor. Grip aşısını ücretsiz alabilmek için bir kişinin birden fazla hastalığının olması gerekiyor. Parasıyla grip aşısı olmak isteyenler de geçen sene 85 lira 12 kuruş olarak belirlenen bu yıl yüzde 180 oranında zamlanarak 243 TL'den satılan grip aşısına ulaşamıyor. 20 milyon kronik hastanın olduğu ülkemizde Sağlık Bakanlığı'nın sipariş ettiği 3.5 milyon grip aşısı yetersiz olduğu için vatandaş aşıya ulaşmakta sıkıntı çekiyor. Sağlık Bakanlığı her yıl olduğu gibi bu yıl da planlamada sınıfta kaldı” dedi.

HALK SAĞLIĞI TEHDİT ALTINDA

Sağlık Bakanlığına her yıl aynı çağrıyı yaptıklarını ancak sorunun çözümü noktasında adım atılmadığını kaydeden CHP'nin eczacı kökenli milletvekili Bulut, bu plansızlık, organizasyonsuzluk ve ciddiyetsizliğin halk sağlığı açısından ciddi bir tehdit oluşturduğunun altını çizdi. Bulut, özellikle risk grubunda olanların bir an önce aşılanması için depolarda bekletilen grip aşısının eczanelere sevkinin sağlanmasını istedi.