500 BİNDEN FAZLA İŞSİZ ÖĞRETMEN İÇİN BİR PROJENİZ VAR MIDIR? | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA
http://evdekal.adana.bel.tr/saglik/covid-19-nedir

500 BİNDEN FAZLA İŞSİZ ÖĞRETMEN İÇİN BİR PROJENİZ VAR MIDIR?

Bu haber 29 Haziran 2021 - 13:44 'de eklendi ve 11 views kez görüntülendi.

Adana milletvekili İsmail Koncuk, ataması yapılmayan öğretmenlerin ek atama talebi konusuyla ilgili bir açıklama yaptı. Koncuk, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın öğretmenlerin ek atama talebine verdiği,  ‘Hiçbir dönemde alınmadığı kadar öğretmen aldık. 20 bin öğretmen aldık, yeterli. Hiç açık yok, tam aksine fazlalık var” cevaba istinaden, konuyla ilgili cevaplandırılması gereken soruları MEB’e sordu.

Koncuk, “Sayıştay’ın raporuna göre, öğretmen açığı 138 bin 393 oldu. Buna rağmen MEB’in, 2016’dan bu yana hiçbir yıl 50 binin üzerinde atama gerçekleşmediğine dikkat çekti. “İktidar tarafından öğretmen ihtiyacı olmadığı tam aksine fazlalık olduğu söylenmesine rağmen, kadrolu öğretmen yerine neden 70 bin ücretli öğretmen çalıştırılmaktanız” dedi.

Koncuk şu şekilde devam etti:

“Vakıflara proje kapsamında kaynak aktarmak yerine; norm kadroya göre 100 binin üzerindeki öğretmen açığının kapatılması için öğretmen atama sayıları neden arttırmıyorsunuz?

Ücretli öğretmen görevlendirmek hem ucuza öğretmen çalıştırmak olduğu için bir sömürü hem de ataması yapılmayan 500 bin öğretmen için bir umutsuzluktur. Ücretli öğretmen görevlendirmesinden ne zaman vazgeçmeyi düşünüyorsunuz? Bakanlık olarak, sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesi için bir çalışma yapılacak mıdır?”

Emekliliği özendirecek tedbirleri almak, emekli olanların yerine yeni atama yapabilmek istihdam yaratmanın bir başka yoludur. 3600 ek gösterge, emekli tazminat oranlarının artırılması emekliliği özendirecektir. Bu doğrultuda bir çalışmanın ivedilikle yapılması gereklidir.”