4 Milyon 130 Bin Kişi Borç Yüzünden Kara Listede | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA

4 Milyon 130 Bin Kişi Borç Yüzünden Kara Listede

Bu haber 13 Haziran 2022 - 13:16 'de eklendi ve 148 views kez görüntülendi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Ramazan Bayramı’ndan sonra vatandaşların borçlarında 70 milyar TL artış yaşandığını belirterek, “4 milyon 130 bin kişi bankalara olan borcunu ödeyemediği içinkara listede bulunuyor. Kara listeye 1 yılda 746 bin kişi eklendi” dedi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, enflasyon karşısında geliri pula dönen vatandaşın hayatını idame etmek, zorunlu harcama ve borç ödemelerini yapabilmek,iş yerini çevirmek için sürekli borçlandığını söyledi.  Ramazan Bayramı’nı izleyen son dörthaftada vatandaşların borçlarında 70 milyar liralıkartış yaşandığını kaydeden Bulut, vatandaşın bankalara, finansman şirketlerine ve TOKİ’ye olan borcunun 3 Haziran itibariyle 1 trilyon 244 milyar liraya yükseldiğini bildirdi.

MİLYONLARCA KİŞİ KARA LİSTEDE

Bu borçların, 913 milyar lirası bireysel kredilerden, 272 milyar lirası kredi kartlarından, 27 milyar lirası TOKİ’den, 32,9 milyarı varlık yönetim şirketlerine olan borçlardan oluştuğunu kaydeden Bulut, şöyle devam etti:

Bu yıl ocak-nisan döneminde toplam 628 bin kişi icra takibine alındı.Vatandaşların442 bin 324’ü bankalara olan bireysel kredi borcunu, 337 bin 133’ü de kredi kartıborcunu ödeyemedi. Borcunu ödeyemeyenlerin sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 330 bin 521bin kişi arttı.Son beş yıl içerisinde 4 milyon 130 bin kişi bankalara olan borcunu ödeyemediği içinkara listede bulunuyor. Kara listeye geçen yıl nisan ayına göre 746 bin kişi daha eklendi.

ASGARİ ÜCRET GÜNCELLENMELİ

2018 yılında tek adam rejimine geçilmesiyle birlikte, son 4 yıldır çok ciddi bir ekonomik buhranın içerisinden geçtiğimizi kaydeden Bulut, “Saraydaki tek adam resmen ekonomiyi batırdı, ülkeyi iflasa sürükler noktaya geldi.Her geçen gün biraz daha fakirleşiyoruz, her gün biraz daha alım gücümüz düşüyor. Vatandaşın geliri, giderini karşılamıyor. Vatandaş geçinemiyor, mutfakta tencere kaynamıyor, borcunu borçla kapatmaya çalışıyor. Temmuz ayında asgari ücret mutlaka güncellenmelidir” dedi.