130 BİN İNSAN İŞTEN ATILDI | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web SitesiYeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

130 BİN İNSAN İŞTEN ATILDI

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, TYP kapsamında çalışan 130 bin, aileleriyle birlikte yaklaşık 500 bin kişinin ekmek bulamaz hale düşürüldüğünü söyledi.

Bu haber 17 Temmuz 2023 - 13:49 'de eklendi ve 149 views kez görüntülendi.

“130 bin insan işten atıldı”

“TYP’li 130 bin aileden yaklaşık 500 bin kişi açlığa mahkum edildi”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, 22 Haziran’da işten çıkarılan 130 bin insanın açlığa mahkum edildiğini vurguladı.
Toplum Yararına Programlar (TYP) kapsamında devletin çeşitli kurumlarında çalışan insanların büyük mağduriyet yaşadığına dikkat çeken Dr. Şevkin, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) Cuma günü gerçekleşen genel kurulunda yetkilileri göreve davet etti.
“YÜKÜ ÇEKTİLER, İŞSİZ KALDILAR”
22 Haziran itibarıyla 130 bin insanın işten çıkarıldığını ve açlığa mahkum edildiğini vurgulayan Dr. Şevkin, şunları söyledi:
“İŞKUR üzerinden alınan işsizlik fonundan asgari ücret olarak maaş ödenen 130 bin insan zaten çalıştıkları süre içinde hiçbir sosyal ve ekonomik hakka sahip değil. Temizlik, çaycılık, bakım ve onarım işlerini yapan, Bakanlıklar, valilik ve kaymakamlıkların yükünü çeken TYP’li vatandaşlarımız ne zaman öz evlat muamelesi görecek? Toplamda her yıl dört buçuk ila dokuz aylık zaman diliminde çalıştırılıyorlar. Hayat pahalılığının önünün alınamadığı, zamların arka arkaya geldiği bir süreci yaşıyoruz ve dolayısıyla bu kardeşlerimizin düzenli ve sürdürülebilir bir hayat standardına erişmesi için gereğini yapmak üzere yetkilileri göreve davet ediyorum.”