"10 yılda 2337 kadın öldürüldü!" | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

“10 yılda 2337 kadın öldürüldü!”

Bu haber 26 Kasım 2018 - 20:02 'de eklendi ve 20 views kez görüntülendi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Türkiye’nin kadın-erkek eşitliğinde 134 ülke arasından 126. sırada yer aldığını vurguladı.

24 Kasım Öğretmenler Günü ve 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü nedeniyle özel bir huzurevinde kalan emekli öğretmenler, kadın ve yaşlıları ziyaret eden Dr. Şevkin, Türkiye’nin kadınların ekonomik hayata katılımında 134 ülke arasından 131. olduğunu kaydetti.

Huzurevindeki bakıma muhtaç yaşlı ve kadınlara çiçek sunan, son 7 yılda kadına yönelik şiddetin yüzde 1400 arttığı Türkiye’de neredeyse her yeni güne kadın cinayetiyle uyanıldığını dile getiren Dr. Şevkin, “Maalesef Türkiye’de kadınların yarısı şiddete maruz kalıyor. Önleyici tedbirler yetersiz kalıyor. Yasalar yetersiz ve var olanlar da uygulanmıyor” dedi.

YAN YANA, OMUZ OMUZA OLALIM

Son 10 yılda 2 bin 337 kadının şiddet sonucu hayatını kaybettiğine işaret eden Dr. Şevkin, “Kadına yönelik şiddete sessiz kalmayacağız. Vicdan, akıl ve merhamet sahibi hiçbir insanın da bu şiddete sessiz kalmayacağına inanıyorum. Yaşamın her alanında yan yana, omuz omuza olalım. Türkiye Cumhuriyeti, kadınlarla çağdaş ve muasır medeniyetler seviyesine ulaşma hedefini gerçekleştirebilecektir” diye konuştu.

MECLİSE ÇAĞRI YAPTI

10 Temmuz 2018’de kadına yönelik şiddetin önlenmesine dair Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) araştırma önergesi sunan ancak iktidarın her konuda olduğu gibi bu konuya da duyarsız kaldığını vurgulayan Dr. Şevkin, “Buradan bir kez daha duyurmak istiyorum ki; TBMM, kadının iş hayatında, siyasette, kültür ve sanatta, sporda, eğitimde eşit temsil edilmesi, şiddete, tacize ve tecavüze uğramaması, öldürülmemesi, bunun yanı sıra Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek, çağdaş ülke normlarına ulaşmasını sağlayacak çocuklarımızın, gençlerimizin fiziksel ve cinsel saldırıyla birlikte hayatlarına son veren zihniyetin sona erdirilmesi amacıyla meclis araştırması açmalıdır” ifadelerine yer verdi.