"1 milyondan fazla öğretmen atama bekleyecek!" | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

“1 milyondan fazla öğretmen atama bekleyecek!”

Bu haber 23 Kasım 2018 - 12:59 'de eklendi ve 22 views kez görüntülendi.

(CHP) Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, 24 Kasım Öğretmenler Günü öncesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) atanamayan öğretmenlerin sesi oldu. Mecliste yaptığı konuşma öncesi hayatını kaybeden CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan’a Allah’tan rahmet dileyen Dr. Şevkin, 24 Kasım Öğretmenler Günü öncesi atanamayan öğretmenlerin dramının devam ettiğini vurguladı.
MEZUN VE MEZUN OLACAK ÖĞRETMEN SAYISI ARASINDA UÇURUM VAR!
Devletin öğretmen ihtiyacı ile mezun ve mezun olacak öğretmen sayısı arasındaki uçurumun ne yazık ki kaygı verici boyutlara ulaştığını vurgulayan Dr. Şevkin, Son 2017 verilerine göre Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) başvurmuş fakat öğretmen olarak ataması yapılmamış olan üniversite mezunlarının sayısının 412 bin 134 olduğunu söyledi.
1 MİLYON 92 BİN 33 ÖĞRETMEN ATAMA BEKLEYECEK!
Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) istatistiklerine göre 2017 yılı itibariyle öğretmen olabilmek amacıyla sadece eğitim fakültelerinde okuyanların sayısının 228 bin 279, Fen-Edebiyat Fakülteleri, İlahiyat Fakülteleri ve İnsan ve Toplum Bilimleri Fakülteleri’nde okuyan öğrenciler de dahil edildiğinde 653 bin 899 lisans öğrencisinin mevcut olduğuna işaret eden Dr. Şevkin, “2016 ve 2017 öğretmen atamalarından sonraki güncel sayıya bakıldığında ise 438 bin 134 mezun durumda aday, 653 bin 899 mezun olacak aday ile toplamda 1 milyon 92 bin 33 öğretmen atama bekliyor olacaktır. Gençlerimizi derin bir travmaya, buhrana ve hatta intihara sürükleyen, mezuniyetlerinin ardından yaşlı sayılacak dereceye ulaşmasına rağmen atanamayan insanlarımızın akıbetini tüm vicdanlara havale ediyorum” dedi.
Dr. Şevkin, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle TBMM’den tüm öğretmenlere saygılarını iletti.