Türkiye'nin yeni havalimanına kavuşmasına 13 gün kaldı! | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Türkiye’nin yeni havalimanına kavuşmasına 13 gün kaldı!

Bu haber 16 Ekim 2018 - 17:40 'de eklendi ve 23 views kez görüntülendi.

İstanbul Yeni Havalimanı, Türkiye’nin ve dünya sektörünün merkezi olmak için gün sayıyor. Havalimanının açılışına 17 gün kala çalışmaların %97’si tamamlandı.
Cumhuriyet tarihinin en büyük alt yapı projesi olan İstanbul Yeni Havalimanı, 76 milyon m2’lik toplam proje alanı ile İstanbul’un kuzeyinde, açılışı için gün sayıyor. 29 Ekim Pazartesi düzenlenecek törenle açılacak İstanbul Yeni Havalimanı’nda açılışa 17 günden az bir zaman kala 32 bin 500 kişi çalışıyor.
Dünyanın sıfırdan yapılan en büyük alt yapı projesi olan İstanbul Yeni Havalimanı’nın ilk etabının 1A fazında; dünyanın tek çatı altındaki en büyüğü olacak 1.4 milyon m2’lik ana terminal binası, 2 adet paralel pist, Ferrari’nin tasarımcısı Pininfarina ile AECOM’un lale figüründen esinlenerek tasarladığı ve uluslararası ödüllere layık görülen Hava Trafik Kontrol Kulesi ve destek binalar bulunuyor.
Tüm Türkiye İstanbul Yeni Havalimanı’na kavuşmak için gün sayarken, havalimanı 4 fazı tamamlandığında yıllık 200 milyon yolcu kapasitesi ile 350’den fazla destinasyona uçuş ve yaklaşık 100’e yakın havayolu şirketine ev sahipliği yapacak.
İlk’lerin havalimanı
Türkiye’nin adını sivil havacılık tarihine altın harflerle yazdıracak İstanbul Yeni Havalimanı pek çok özelliğiyle ilk olma özelliğini bünyesinde barındırıyor. Sadece bir uçuş noktası olmasından öte 7/24 sosyalleşmenin mümkün olacağı bir alan olan İstanbul Yeni Havalimanı, Airbus A380 ve Boeing 747-8 gibi süper jumbo uçakların rahatlıkla yanaşabileceği ve yolcu deneyimi konusunda dünyada çığır açacak bir terminale sahip olacak. İstanbul Yeni Havalimanı, yolcuların rahatı ve konforu için akıllı sistem, beacon, kablosuz internet, telsiz ve yeni nesil GSM altyapısı ile LTE, sensör ve konuşan ‘nesneler’ ile donatılıyor. Robotlar, yapay zekâ, yüz tanıma ya da diğer kişisel bilgilerle işlem yapabilecek makinelerin, check-in ya da bagaj teslim noktalarında kullanımı İstanbul Yeni Havalimanı’nda mümkün olacak. Tüm bunların yan sıra İstanbul Yeni Havalimanı, 400’den fazla yerli ve yabancı markayı ilk defa tek çatı altında buluşturacak 53 bin m2’lik dünyanın en büyük Duty Free alanına ev sahipliği yaparken yolcular, modern perakende konseptiyle harmanlanan benzersiz bir alışveriş deneyimini yolculuk öncesi ve sonrasında yaşayacak.
İstanbul Yeni Havalimanı ile 225 bin istihdam, %4,9 milli gelire katkı!
Bağımsız düşünce ve danışmanlık kuruluşları İstanbul Ekonomi ile Ekonomi ve Dış Politika Araştırma Merkezi (EDAM) tarafından hazırlanan “İstanbul Yeni Havalimanı Ekonomik Etki Analizi” raporuna göre İstanbul Yeni Havalimanı, Türkiye ekonomisine hem doğrudan hem de dolaylı olarak önemli katkılar sunacak. İyimser ve kötümser senaryolar baz alınarak hazırlanan analizlere göre havalimanının 2025 yılında, doğrudan ve dolaylı olarak sağlayacağı istihdamın 225 bin kişiye ulaşacağı öngörülüyor. Havalimanının etkisiyle artacak ilave hane halkı gelirinin, 4,4 milyar dolara ve Türkiye’nin ulusal ekonomisine katkısının da milli gelirin yaklaşık yüzde 4,9 seviyesine çıkacağı tahmin ediliyor.
İlk uçuş 31 Ekim Çarşamba Ankara’ya…
29 Ekim 2018’de dünyanın en büyük çaplı havalimanı taşınmasının gerçekleştirileceği İstanbul Yeni Havalimanı’nda hazırlıklar için sona yaklaşılıyor. Kusursuz bir taşınma için çalışmalar tüm hızıyla devam ederken, havacılık sektöründe Operasyonel Hazırlık ve Havalimanı Taşınması adı verilen, ORAT (Operational Readiness and Airport Transfer) sürecinin son aşamaları için testler de devam ediyor. 3 farklı senaryonun uyarlanacağı ORAT sürecinde İstanbul Yeni Havalimanı’nın test süreçleri tamamlanması planlanırken, bu denemelere 9 bin yolcu, 18 bin bavul ve 10 gerçek uçak kullanılacak. Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Yeni Havalimanı’na yapılacak büyük taşınma ise 29-31 Aralık 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
Açılış sonrası, 31 Ekim Çarşamba günü 11:10’da Ankara’ya yapılacak uçuşla THY ilk uçuşunu gerçekleştirecek. THY, İSL kodu ile Aralık sonuna kadar İstanbul Yeni Havalimanı’ndan 3 iç hat 2 dış hat (KKTC ve Bakü) olmak üzere uçuşlarına devam edecek.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN