Hackerlerin Gözü E-Posta Pazarlamasının Getirisinde | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Hackerlerin Gözü E-Posta Pazarlamasının Getirisinde

Bu haber 18 Nisan 2019 - 9:42 'de eklendi ve 19 views kez görüntülendi.

Günümüzde marka değerlerinin büyük bir kısmı, titizlikle inşa edilmiş itibar ve müşteri algısına dayanıyor. Marka değerlerini tehdit eden unsurların başında ise siber saldırılar ardından yaşanan veri ihlalleri geliyor. Teknoloji güvenlik uzmanları, markaların pazarlama yöneticileri (CMO) ile bilgi güvenliği baş sorumlularının (CISO), siber güvenlik vakalarında birlikte çalışarak marka değerini ve itibarını koruyabileceklerini belirtiyor.

İşletmelerde IT güvenliği ile pazarlama alanındaki ortaklıklar başarılı sonuçlar doğurarak marka değerinin korunmasında önemli katkılar sağlıyor. Bunun bilincinde olan pazarlama yöneticilerinin %71’i de marka değerlerinin kaybında siber güvenlik vakalarının büyük rolü olduğunu düşünüyor. Komtera Teknoloji güvenlik uzmanlarına göre veri ihlalleri ya da diğer güvenlik vakalarında yaşanabilecek marka değeri kayıplarının önüne geçilmesi için pazarlama yöneticileri (CMO) ile bilgi güvenliği baş sorumlularının (CISO) birlikte çalışması gerekiyor.

Marka Değerinin Korunması İçin CMO Ve CISO’lar Birlikte Hareket Etmeli

“Brand Finance Global 500” raporuna göre dünya çapında ilk 50 markanın ortalama marka değeri 46,6 milyar doları buluyor. Veri ihlalleri ve güvenlik vakalarında yaşanabilecek %5’lik bir kaybın ise büyük markalardan biri için tahmini olarak 23 milyon dolar zarara neden olabiliyor. Komtera Teknoloji güvenlik uzmanları, büyük bir marka değeri kaybının önüne geçilebilmesi için bilgi güvenliği baş sorumlusunun pazarlama yöneticisine destek vermesinin gerektiğini dile getiriyor.

Hackerlerin Gözü E-Posta Pazarlamasının Getirisinde

Günümüzde CMO’lar için e-posta pazarlaması tercih edilen iletişim kanalı olmaya devam ediyor ve yaklaşık % 86’sı tarafından ayda en az birkaç kez kullanılıyor. Yapılan araştırmaya göre e-posta pazarlamasını kullanan pazarlama ekipleri harcadıkları her 1 dolar için 38 dolarlık yatırım getirisi gerçekleştiriyor. Bu durumun hackerler için önemli bir kaynak olduğunu belirten Komtera Teknoloji güvenlik uzmanları, kimlik avı suçlularının bu kaynak için çalışmalarda bulunarak markaların e-posta pazarlama çalışmasını sekteye uğrattığını ve CISO’ların bu konuda önemli desteklerde bulunarak tehditleri savurması gerektiğini söylüyor.

Veri İhlali Yaşayan Müşterilerin %48’i Markalarını Terk Ediyor

Markalar için sadık bir müşteriyi elde tutmak yeni bir müşteri kazanmaktan daha güç oluyor. Pazarlama yöneticilerine göre bir müşteriyi elde tutmak için müşteri kazanmaya harcanan maliyetin tam 3 katı harcama yapmak gerekiyor. Böylesine zorlu bir süreçte sadık müşteriler yaratmanın ve onları elde tutmanın değerini bilen pazarlama yöneticilerine en büyük desteğin CISO’lar tarafından gelmesi gerekiyor. Büyük bir veri ihlalinin müşterileri elde tutmanın kabusu olduğunu açıklayan Komtera Teknoloji güvenlik uzmanları, yaşanan bir veri ihlalinde müşterilerin %48’inin markaya olan güveninde sarsılma yaşadığını ve markayı terk edebildiğini belirtiyor.

CMO’ların %22’si Siber Olaylara Müdahale Ekibinde Yer Alıyor

Veri ihlallerinin meydana gelmesiyle birlikte olayı çözmek için birçok yönden çözümler üretebilen CISO’lar, pazarlama yöneticileri kadar iletişim kanallarında etkili olamıyorlar. Yapılan araştırmalar, markaların siber olaylara müdahale ekiplerinde yer alan CMO’ların oranının sadece %22 olduğunu gösteriyor. Bu durumun CISO’ların aleyhinde olduğunu ve CMO’ların deneyim ve tecrübelerinden mahrum kaldıkları için iyi bir kriz yönetiminin gerçekleşmediğini dile getiren CISO’lar, bu tarz durumlarda CMO’ların desteklerine ihtiyaç duyuyor.

Marka Koruma Bütçesi Desteklenmeli

CISO’lar, güvenlik olayları ortaya çıktığında marka değerinin tehlikede olduğunu biliyor. Ancak CISO’lar marka değerini korumayı işlerinin bir parçası olarak görmüyor ve genellikle bunun için de bütçeleri olmuyor. Bu durumda daha fazla bütçeye sahip pazarlama ekiplerinin, IT ekiplerini desteklemeleri gerekiyor.