A101 CEO’su Erhan Bostan Basın Toplantısı konuşmasından notlar; | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA
http://evdekal.adana.bel.tr/saglik/covid-19-nedir

A101 CEO’su Erhan Bostan Basın Toplantısı konuşmasından notlar;

Bu haber 08 Ekim 2018 - 11:22 'de eklendi ve 1.163 views kez görüntülendi.

A101 geçen yılı 14.1 milyar TL ciroyla kapadık, bu yılı 20.1 milyar TL’nin üzerinde bir ciro ile kapatacağız, bu da yaklaşık yüzde 41’lik büyüme demek”

Büyümelerimizi A101 yakışır bir şekilde iddialı planlıyoruz. A101 önümüzdeki yıl yani 2019’da en az 500 yeni mağaza açacak ve 8.500 mağazaya ulaşacak, cirosunu da yüzde 25 30, bandında arttırarak 26 milyar TL bandında bir şirket olacak.”

“Eylül ayı büyümemiz yüzde 58, sadece Eylül ayında 94 milyon fiş kestik, halk en ucuz olduğumuzu tescilledi. Ekim ayında bu büyüme devam edecek. Sene sonu itibariyle 1.1 milyar fiş kesmiş olacağız. Her fişte ortalama 5 ürün olduğunu düşünürsek, 5.5 milyar adetten çok ürün satmış olacağız”

Son bir ayda fiyat artışları oldu. Bunun iki nedeni var. Birincisi dünyada petrol vs.hammadde fiyatları arttı, ikincisi kurdaki artış. Dolayısıyla bunlar tedarikçilerimize bir maliyet artışı yaşattı. A101’in dolarla Euro’yla hiç işi yoktur, 8 bin mağazamızın bir tanesi dışında hepsinin kirası TL’dir. Tüm satın almalarımız Türk lirası üzerindendir. Tedarikçilerimiz son bir kaç aydır zorlanıyor.Üretici fiyat enflasyonu 46 çıktı, tüketici fiyat enflasyonu 24.5 çıktı. Üreticiler maliyetlerindeki artışı tüketicilere yansıtamadı. Bunun bir nedeni de biziz. Biz burada tüketici adına fiyatları savunabildiğimiz kadar savunuyoruz. A101 kurulduğu günden bu yana TÜİD’den daha düşük enflasyona sahiptir. Bunu takip ediyoruz”

“Ağustos ayında fiyatlarda artışlar olunca tüketiciler bize yüklendi ve neden fiyatları arttırdığınız dedi. Ekip arkadaşlarım buna üzüldüler, “biz en ucuzuz” dediler. bende dedim ki bizim tüketiciye vaadimiz ucuzluk, dolayısıyla tüketicinin söylenmesi normal. Rakiplerimizin başka vaatleri var, çeşitlilik, deneyim farklı şeyler teklif ediyorlar. Bizim vaadimiz ucuzluk”

“Başarımız sorulduğunda biz hesaplarımızı ve işimizi doğru yaptık. İlk 7 yıl zarar ettik, sonra kara geçtik. Dünyada bu iş böyle yapılır hard discount işi böyledir. İlk 7 yıl kar elde etmek söz konusu değildir. Sabırlı olacaksınız ve hissedar size inanacak. Sineğin yağının yağını hesap ederiz. Bizim mağazalarımızda akşamüstü lambaların biri yanar biri yanmaz, ordan ettiğimiz tasarrufu tüketiciye yansıtır. Oradan elde ettiğimiz günlük 1 tl lik tasarruf bile 8.000 mağazaya vurulunca ciddi bir rakam. Arkasında ciddi bir bilim, bir matematik olacak çok ince hesaplarla yaptık bu işi. Kar marjımızın çok düşük olduğu için hesap kitabı doğru yapmamız gerek”

“Yurtdışını düşünüyoruz. Ama önümüzdeki sene için değil. Ekip önümüzdeki yıl nerelere gidebilirizi çalışacak. Belki 2020 ve sonrası için yakın coğrafyada yatırımlarımız olabilir”

Ucuzluk Makinası A101

Türkiye’nin en yaygın yüksek indirim marketi A101, 10.yılını 5 Ekim 2018’de İstanbul Lütfi Kırdar’da düzenlediği özel bir organizasyon ile kutladı. Markanın tedarikçileri, çalışanlarından temsilciler ve iş dünyasından davetlilerin katıldığı günde, A101’in 10 yıllık başarı hikayesi “Emsalsiz Ucuzluk Makinası” konsepti ile anlatıldı. A101’in bir gün içindeki işleyişinin anlatıldığı 20 metreye 5 metre ebatlarında dev bir ucuzluk makinası ile başlayan organizasyonda, CEO Erhan Bostan, 10 yılda gelen bu hızlı büyümenin formülünü ‘’Çok çalışmak ve işini iyi yapmak’’ olarak ifade etti. Müşterilerin beklentilerini her zaman işin kalbine koyduklarını ekleyen Bostan, A101 Başarı Hikayesini dört ana başlıkta ele alındı.

Analitik Zeka: Perakendeciliğin matematiğini müşterilerin ihtiyaç ve beklentileriyle buluşturabilen analitik bir zeka ile işleyen A101’in başarısı tesadüf değildir. Yüksek alım ve pazarlık gücü ile kaliteli ürünleri en ucuz fiyatla buluşturacak operasyonel mükemmeliyetiişletebilmek için çoğunluğu mühendis olan bir ekip, tüm operasyonu yönetir. Saha testleri ile ürün seçim kararını alan analitik şirket zekası, değişen müşteri geri bildirimlerini sürekli dinleyerek, yeni durumlara kendini hızlıca adapte etme potansiyeline sahiptir.

Çalışanlar: A101 modelinin bilimsel temelini atan ve çoğunluğu mühendislerden oluşan yönetim ekibi ile birlikte 45.000 kişiye ulaşan çalışanlar, adeta Türkiye mozaiğini temsil ediyor. Tüm çalışanların özverili çalışması ile işleyen sistem, her seviyede yükselme olanağı da sunuyor.

Yaygınlık: 81 ilde, 900 ilçesinde 8.000 mağazası sayesinde Türkiye’nin en yaygın perakende zinciri olan, “Emsalsiz Ucuzluk Makinası” A101’inülke çapında 43 büyük deposu bulunuyor. Her gün 1300 kamyon ile bu depolardan sevkiyata çıkan araçlar, haftalık 1 milyon km üzerinde yol yaparak kaliteli ürünleri en ucuza, tüm vatandaşların eşit erişimine sunuyor.

Tedarikçiler: Yaygın erişim ve müşterilerin güveni sayesinde A101 tedarikçiler için de güvenilir bir dağıtım kanalı. Tüm Türkiye’yi temsil eden A101 aynı zamanda tüketicilerden gelen geri dönüşler ile tedarikçilerin ürün gamlarını iyileştirmelerine katkıda bulunuyor. A101 ile birlikte büyüyen yerel markalar ve global üreticiler dahil, 600’den fazla tedarikçiyle çalışılıyor.

***

Ceyhun Yılmaz’ın sunduğu organizasyonda A101 CEO’su Erhan Bostan, “A101 olarak 10 yıllık serüvenimiz bize başarının, Emsalsiz Ucuzluk Makinası olabilmenin tesadüf olmadığını gösterdi. Hızla büyüyoruz, halen günde ortalama 3 mağaza açıyoruz. Gittiğimiz her yerde ticareti canlandırıyoruz. Amacımız ülke kaynaklarını etkin kullanarak en ucuz ve kaliteli ürünleri Türk tüketicisiyle buluşturmak” dedi.

Çalışanlar ve tedarikçiler deneyimlerini paylaşarak A101’in başarı hikayesine dahil oldular.

Toplantının kapanışında Erhan Bostan’ın sahneye davet ettiği A101 Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yaşar AYDIN, Emsalsiz Ucuzluk Makinası A101’in emin ellerde başarılı bir 10 yılı geride bıraktığını ileterek başarıda payı olan herkese teşekkürlerini sundu. Önümüzdeki 10 yıllık süreçte de A101’in başta müşterileri olmak üzere çalışanlar ve tedarikçilerine değer sunarak büyümeye devam edeceğini iletti. Toplantının kapanışını Erhan Bostan ve Ahmet Yaşar Aydın birlikte yaptılar.

Gece Six Pack konseri ile sona erdi.

RAKAMLARLA A101

 • Türkiye’nin en hızlı büyüyen ve en fazla mağazasına sahip, en büyük perakende zinciri.
 • “En Çok İstihdam Sağlayan”“En çok Engelli İstihdamı Sağlayan” ve “En Çok Kadın İstihdamı Sağlayan” kategorilerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından verilen istihdam ödüllerinde Türkiye birincisi.
 • Türkiye’nin en çok kadın çalıştıran şirketi. (45 bin çalışanın %44’ü kadın.)
 • Türkiye’nin en çok engelli çalıştıran şirketi. (45 bin çalışanın %3’ü engelli.)
 • 2017’de 14,2 milyar TL ciro ile bitirdi. (2018 projeksiyonu 20 milyar TL)
 • Türkiye’nin en büyük 20 şirketi arasında.
 • Türkiye’nin 81 ilinde900 ilçesinde 8.000 mağazası var.
 • Türkiye’nin en büyük tedarikçilerinin büyük bölümünün en büyük müşterisi A101. (A101 600’den fazla tedarikçiyle çalışıyor.)
 • Günde 3,0 milyondan fazla fiş kesiliyor. (Son bir yılda 100 haneden 99’u en az 1 kere A101 müşterisi oldu.)
 • Yılda 1 milyardan fazla fiş kesiliyor.
 • Düzenli müşterilerin memnuniyet oranı %94, tekrar satın alma oranı %98, tavsiye etme oranı %93.
 • Türkiye’nin farklı yerlerinde 43 depo bulunmaktadır. He depoda 30 kamyon bulunuyor. Her gün 1300 kamyon sevkiyata çıkıyor. Kamyonlar haftalık 1 milyon km üzerinde yol yapıyor.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN