Savunma Yürüyor | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Savunma Yürüyor

Bu haber 22 Haziran 2020 - 10:38 'de eklendi ve 74 views kez görüntülendi.

Mevcut siyasal iktidarın Barolar ve diğer meslek örgütlerinin yapılarını değiştirecek düzenlemeye tepki olarak Baro Başkanları 19.06.2020 Cuma günü saat 10:00’da eş zamanlı olarak bulundukları şehirlerden Ankara’ya #SavunmaYürüyor kampanyası ile yürüyüş başlattı.

Birlik başkanı Sn. Metin Feyzioğlu’nun mevcut konumunu korumak adına baroların seçim sistemleri ve çoklu baroya ilişkin düzenlemelerin olduğu yasa teklifi iddialarına karşı Barolar ve Türkiye Barolar Birliği’nin de imzacısı olduğu 19 Mayıs’ta bir sonuç bildirgesi paylaşıldır. Bildirgede, TBB ve baroların 19 Mayıs’taki ortak açıklamasında, Avukatlık Kanunu’nda, barolara ve seçim sistemlerine yönelik değişiklik girişimlerinin doğru bulunmadığının belirtildiği, söz konusu girişimlerin durdurulması, geri çekilmesi çağrısı yapıldığı Gelinen aşamada Barolar demokratik eylemsellik haklarını sonuna kadar kullanacaklarını ifade ederek bulundukları şehirlerden  Ankara’ya yürüyüş başlattı. Türkiye tarihinde bir ilk olan bu yürüyüşle Barolar meslek örgütlerinin, hukukun, yargının bağımsızlığı için, adalet için tarihi bir sınav vermektedir.

Yargının yürütmeye bağlanması, savunmanın susturulması vatandaşlarımızın hak arama hürriyetinin elinden alınması anlamına gelmektedir. Barolar Anayasa ile güvence altına alınmış kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşlarıdır. Bazı şehirlerde çoklu baro sistemini öngörecek değişilikler yapmak Anayasa’ya aykırılık teşkil edecektir. Çoklu baro sisteminin hayata geçirilmesiyle Barolar kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşu niteliğini kaybedip alalade bir dernek sıfatına bürünecektir. Yandaş Baro veya Muhalif Baro kavramı ortaya çıkacak yargının bağımsızlığı tehlikeye düşecektir. Yargılamaların seyri avukatın hangi barodan olduğuna göre değişecektir. Bu durum yargının mevcut içinde bulunduğu durumu dahada vahim hale getirecektir.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Sn. Feyzioğlu’nun 2014 yılında dönemin Başbakanı’na karşı göstermiş olduğu tepkiden, 20.06.2020 tarihinde özel bir televizyon kanalında katıldığı programda  “Yürüyüş yargının sorunlarını çözmek için midir, yoksa başka bir şey için mi?” söylemlerine getiren süreç yargıya müdahalenin tablosunu gözler önüne sermiştir.

Sayın Feyzioğlu birlik başkanı olarak bu söylemle baro başkanlarını ötekileştirmiş, siyasallaştırmış ve ayrıştırmıştır. Oysa ki talep oldukça basittir. Bağımsız barolar ve bağımsız yargının korunması ve güçlendirilmesidir. Öngörülen düzenleme avukatlığın mevcut sorunlarına çözüm getirmekten oldukça uzaktır. Bu düzenlemeler tamamen siyasi amaç ve ideolojik temellendirmeler içermektedir.

Yargının en temel unsuru olan savunma ayağını oluşturan avukatlar tarih boyunca susturulmaya, sindirilmeye ve hakkı gasp edilmeye çalışılan yurttaşların sesi olmuştur. Sisteme karşı mücadele veren ve demokrasinin son kalelerinden birisi olan Barolara karşı yürütülen bu süreç aslında 82 Milyon vatandaşın haklarına ve özgürlüklerine karşı yürütülmektedir. Koltuklarını bırakarak şehirlerinden Ankara’ya doğru yürüyen Baro Başkanları aslında 82 Milyon vatandaş için yürümektedir.

Başta mensubu olduğum Adana Barosu Başkanı Veli Küçük ve tüm yönetim kurulu üyelerine olmak üzere yağmur çamur demeden hak, hukuk ve adalet diyerek şehirlerinden Ankara’ya #SavunmaYürüyor kampanyası kapsamında yargının ve baroların bağımsızlığı, hukukun üstünlüğü için yürüyen tüm Baro Başkan ve Yönetim Kurulu Üyelerine Selam Olsun.

Savunma tarih boyunca susmamıştır. Bundan sonra da susmayacaktır.

 

Sergen Nalcı
Sergen Nalcısergen.nalci@gmail.com