SON DAKİKA

MEMLEKETİMDEN İNSAN MANZARALARI

Bu haber 03 Şubat 2020 - 13:23 'de eklendi ve 104 views kez görüntülendi.

Elazığ’da gerçekleşen fakat birçok ilde hissedilen depremde onlarca vatandaşımız hayatını kaybetti, yüzlerce vatandaşımız yaralandı, binlercesi karakışta sokakta kaldı. Mecliste verilen deprem araştırma önergesi reddedilirken depremde yaşanan ölümler kadere bağlanarak sorunun çözüldüğü sanılmaktadır. Depremde evleri yıkılan vatandaşların mağduriyeti konuşulmazken mecliste Ahlat’a yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı Köşkü görüşülmüştür.

**

Ahlat Cumhurbaşkanlığı Köşkü için  Kıyı Yasası’ndaki kıyılar, sahil şeritleri, doldurma ve kurutma yoluyla kazanılan arazilere ilişkin yapı ve yapılaşmaya dair sınırlayıcı hükümler uygulanmayacaktı. Aralarında köşkün de bulunduğu yapılar için kıyılar doldurulabilecek, kıyıyı değiştirecek boyutta kazı yapılabilecek, kum, çakıl alınabilecekti. YM, düzenlemeyi anayasanın cumhuriyetin niteliklerinin sıralandığı 2. maddesi, kıyılardan yararlanma başlıklı 43. maddesi ile sağlık hizmetleri ve çevrenin korunması başlıklı 56. maddelerine aykırı bularak iptal etti.

**

Depremin gerçekleşmesinin hemen ardından Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık yapmış olduğu açıklama ile deprem için halktan para talep etmiştir. Kerem Kınık’ın bu paylaşımı ile birlikte yıllardır Toplanan Deprem Vergileri Nerede? sorusu herkes tarafından sorulmaya başlandı.

17 Ağustos 1999’da yaşanan depremin ardından “geçici” denilerek alınmaya başlanan ve 2002’den itibaren de kalıcı hale getirilen deprem vergilerinden bugüne kadar 66 milyar 143 milyon lira toplandı. Fakat bu toplanan paraların nerelere harcandığı kimse tarafından öğrenilemedi. Çünkü Sayın Cumhurbaşkanı bu vergilerin harcanması gereken yerlere harcandığını belirtti.

**

Yine bu hafta içerisinde Başkentgaz-Kızılay-Ensar üçgeninde gerçekleşen yolsuzluk ve vergi kaçırma ortaya çıkmıştır. Başkentgaz Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na yaptığı 7 milyon 925 bin dolarlık bağış geçtiğimiz hafta en çok tartışılan konu olmuştur. Ensar Vakfı’na yapılan bağışın Kızılay üzerinden yapılması Başkentgaz’ın vergiden muaf olmak için kullanmış olduğu bir taktiktir. Kızılay Genel Başkanı Kınık ‘Vergi Kaçırmak Başka, Vergiden Kaçınmak Başka’ diyerek yapılan yolsuzluğu kabul etmiştir.

Bir yanda evi barkı yıkılmış, soğukta sokaklarda kalmış depremzedeler bir yanda ise vergi kaçırma aracı olarak kullanılan Kızılay’ın bağış toplama telaşı yoksulluk ile yolsuzluk arasındaki ince çizgiyi herkese göstermiştir.

 

Sergen Nalcı
Sergen Nalcısergen.nalci@gmail.com