İSRAF DÜZENİ | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

İSRAF DÜZENİ

Bu haber 03 Eylül 2019 - 9:58 'de eklendi ve 131 views kez görüntülendi.

Geçtiğimiz günlerde Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sn. Zeydan Karalar bir basın toplantısı düzenleyerek göreve geldiği tarihten itibaren ortaya çıkan yolsuzlukları, israf düzenini gözler önüne serdi.

Toplantıda en dikkat çeken nokta ise içme suyunun temin edilmesi amacıyla 76 kuyu açılması için yaklaşık 12-13 Milyon TL’ye ihaleye çıkılıyor ve 35 tane kuyu açılmadan sadece üstüne beton kapak atılıyor. Bu bedel üzerinden toplamda 5.267.373,41 TL fazla ödeme yapılmıştır. Halkın parası kimlere peşkeş çekilmektedir? Belediye işçilerinin parası ödenemezken belediyeye aktarılan ödenekler yandaş şirketlere hibe edilmektedir.

Adana Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olarak çalışan Ulaşım A.Ş. bünyesinde çalışıyor görünen 3 işçinin ikamet adresinin Azerbaycan olduğu ortaya çıkmıştı. Yine belediye bünyesinde çalışıyor olarak görülen 25’e yakın öğretmenin diplomasının olmadığı ortaya çıktı. TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre işsizlik oranının %11 civarını bulduğu bir şehirde belediyenin imkanları ile bankamatik memurlarına maaş bağlamak halkın dolandırılması ve yolsuzluğa sevk edilmesinden başka bir şey değildir.

Bir istatistiğe göre Adana Şakirpaşa Havalimanı 2018 Şubat sonu Gelen-Giden Yolcu sayısı İç Hatlarda 838.152 kişi Dış Hatlarda 106.427 kişi olmakla beraber toplamda 944.579 kişidir. Yaklaşık 1 milyon kişinin uğrak yeri olan merkezi bir bölgeye metronun götürülmesi daha önceki belediye başkanlarının eksiği olduğu kadar bir önceki dönem başkanı olan Hüseyin Sözlü’nün de bir eksiğidir. Araç kiralamalarına harcanan paralar ile fotokopi makinelerine fazladan alınan toner paralarıyla toplum yararına projeler yapılabilecekken bu paralar bir takım kişilere ve şirketlere aktarılmıştır.

Barajlarda ki su doluluğu yazın en kurak günlerinde dahi %70 bandının altına düşmeyen bir şehirde su birim fiyatının, şimdiye kadar suyu en pahalı kullanan iller arasında gösterilmemesi kaynakların nerelere harcandığını göstermektedir. Uygulanan israf politikası ile yandaş cebine gönderilen paralar ile Adana’nın tüm sorunları çözülecek iken bunun yerine bazı kişileri zenginleştirme yolu seçilmiştir.

Belediye yönetiminde uygulanan bu israf politikası belediyenin maddi imkanlarının halk yararına değil de kişiler ve şirketler bazında yandaşlara peşkeş çekildiği görülmektedir. Türkiye’nin en büyük illeri arasında sayılan Adana’nın gelişmesinin önündeki en büyük engellerden birisi uygulanan bu israf politikasıdır. Tüm bu yolsuzluklar Türk Ceza Kanunu kapsamında suç teşkil etmektedir. Sorumlularının er ya da geç yargılanması gerekmektedir.

Sormak gerekir ki dönemin Adana Büyükşehir Belediye Başkanı olan Hüseyin Sözlü’nün bu uygulamalardan haberi var mı? Haberi var ise neden böyle bir dolandırıcılığa göz yumdu? Haberi yok ise 5 yıldır üstün hizmet ile yönettiğini iddia ettiği Adana Büyükşehir Belediyesi’ni esasen kim yönetiyor? Halkın paraları neden bazı kişilere ve şirketlere peşkeş çekiliyor?

Sergen Nalcı
Sergen Nalcısergen.nalci@gmail.com