SON DAKİKA

Corona Virüsü (Covid-19) ve Bu Süreçte Beslenme

Bu haber 19 Mart 2020 - 14:49 'de eklendi ve 26 views kez görüntülendi.

2019 un aralık ayında ilk Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve Covid-19 adı verilen hastalığa yol açan korona virüs (corona virüsü), Antarktika hariç tüm kıtalara ve 170’ten fazla ülkeye yayıldı. Şu an bilindiği üzere ülkemizde bu virüsle savaş veriyor. Hastalığın direkt spesifik bir belirtisi yok. Genel olarak yükse ateş, öksürük ve nefes darlığı durumları en yaygın belirtileri arasında. Bu şikâyetleriniz varsa mutlaka sağlık kurumlarını arayıp durumunuzu anlatın. Ve sizin evden alınmanızı söyleyin. Herkesin sağlığını korumak ve virüsün yayılmasını engellemek için durum şu an bu şekilde ilerliyor.  Bu virüse yakalanmamak için hijyeninize çok önem göstermelisiniz. El, beden ve yaşadığımız bütün ortamların temizliği bu dönemde dikkat etmeniz gerekli durumlardan. Mümkün oldukça dışarı çıkmamaya özen gösterin. Zorunlu olarak çıkılan durumlarda dışarı çıkıp eve geldiğinizde kıyafetlerinizi, el ve bedeninizi dezenfekte edin. Kısacası sosyal izolasyon!

Bağışıklığın güçlü olması bu dönemde virüse yakalanmamak ya da daha hafif atlatmak için oldukça değerli bir kalkan durumda. Bağışıklığın güçlü olması için aslında hep olması gerektiği gibi sağlıklı beslenilmeli. Hadi bunlara bi maddeler halinde bakalım;

  • 4 yapraklı yonca beslenme düzenine uyulmalı. Her ana öğünde süt, ekmek, sebze ve meyve, et grubundan kendi bedeninize uygun porsiyonlarda tüketin.
  • Sebze ve meyve tüketiminiz çok önemli. Mutlaka ortalama günlük 3-5 porsiyon sebze ve meyve tüketin. Dayanıklılığı uzun süren sebze ve meyveler temin edin. Sık sık dışarı çıkmanıza gerek kalmasın. Karnabahar, lahana, brokoli, biber, turp, patates, elma, portakal, greyfurt, olgun olmayan muz vb. Kurutulmuş besinler; biber, patlıcan, bamya ya da meyveler.
  • Protein tüketin. Yumurta, peynir, kırmızı et, tavuk, balık, nohut, yeşil mercimek, fasulye, barbunya, maş fasülyesi.  Kurubaklagilleri her gün 1 öğünde tüketebilirsiniz. Balık mümkünse haftada 2 kere tüketilmeli. Yeter ki kaliteli protein alın. Ortalama olarak günlük 2- 4 porsiyon protein alınmalı.
  • Bu süreçte süt grubunda dediğimiz kefir, yoğurt gibi probiyotik seviyesi olan besinleri tüketmek doğru olur. Ortalama 2-3 porsiyon süt ve süt ürünü tüketin.
  • Günlük mutlaka 2-3 litre su tüketin. Sudan n’olur ki demeyin. Bağışıklık için en güzel desteklerden.
  • Eğer bildiğiniz vitamin mineral eksikliğiniz varsa mutlaka eczanelerden takviyesini yapın.
  • Fiziksel aktivite bağışıklığınızı diri tutmak adına en güzel desteklerdendir. Dışarıda 1,5 metre yakınında birisi olmamak şartıyla yürüyüş şu an için yapılabilir. İlerleyen süreçte buda riskli olabilir tabi. Ama evde yapılacak 20-30 dakikalık fiziksel aktiveler bile modunuzu yükseltmeye yetecektir.
  • Yumurta, brokoli, turunçgiller, biber, kefir, probiyotik yoğurt, yağlı balıklar, balkabağı, taze biber, ıspanağı günlük beslenmenizde mutlaka yer verin. Ancak sizin bedeninize uygun miktarda! Aksi halde bu virüs geçtiğinde kilonuzun artışı epeyce olmuş olabilir.
  • Son olarak; stres! Stres durumlarında vücudun kortizol seviyesi artar. Bu da bağışıklığınızın düşmesine sebep olabilir. Normalde çoğumuzun şikâyet ederek gittiği işlerine şu an gidemiyor olmak ne kadar da strese sokup modumuzu düşürdü değil mi? Şu an stresi yönetmeyi bilelim. Mesela haberlere sadece günde 1 kere bakalım ve doğru kaynaklardan bakalım. Evet süreç belirsiz ancak unutulmamalı bu elbet geçecek. Eksiklerle ve belki  maalesef kayıplarla geçecek.. Vakit bulup yapamadığınız işleri listeleyin ve yapmaya başlayın.

Sağlıklı günlerimiz olsun.. Bir an önce..

 

 

 

BURCU NUR CİNGÖZ
BURCU NUR CİNGÖZbnurcingoz@gmail.com